Emekli promosyonlarına EYT dopingi. 2023 emekli maaş promosyonu için rekor artış geliyor. Bankalardan 2023 emekli promosyon hazırlığı

Özel ve kamu bankaları arasındaki emekli banka promosyonları konusunda yeniden bir yarış mı başlıyor? EYT düzenlemesinin ocak ayında çıkmasından sonra bankalar yeniden rekor promosyon için çalışma başlatıyor.

Google Haberlere Abone ol
Emekli promosyonlarına EYT dopingi. 2023 emekli maaş promosyonu için rekor artış geliyor. Bankalardan 2023 emekli promosyon hazırlığı - Resim: 1

Emekli vatandaşlara yönelik banka promosyon ücretleri 2022 yılında artmıştı. Bir çok özel banka arasında emekli vatandaşları rahatlatacak kampanyalarını duyurmuş ve maaşını bankalarına taşıyan emekliler için 3 yıllık anlaşma imzalamaları durumunda promosyon ücreti verme kararı almışlardı.

Geçmiş yıllardan bu yana devam eden bu kampanya zaman zaman güncellenerek 2022 yılında promosyon ücretlerinde rekor artışlar yaşanmıştı.

Bir çok özel banka bunun için rakamlarını yükseltmiş hatta bu rakam 10 bin liraya kadar çıkmıştı. Özel bankalar arasındaki promosyon yarışına emeklilere 750 lira promosyon ücreti veren kamu bankaları da dahil olmuş ve Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank da emekliye maaşlarını kendi bankalarından alma koşuluyla 5 bin lira verme kararı almışlardı.

Bankalar 2022'nin son çeyreğinde ise promosyon ücretlerini düşürerek 7 bin lira bandında indirdi. Şu anda da bir çok özel bankanın verdiği promosyon ücreti 5 bin lira ile 7500 lira arasında değişiyor

İşte bununla ilgili yeni bir gelişme yaşandı ve bankaların promosyon yarışına yeniden başlayabileceği yönünde sinyaller geldi.

Yıllardır Türkiye'nin kanayan bir yarası haline gelen EYT ile ilgili sorun nihayet Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasıyla çözüldü. Erdoğan, canlı yayında aldıkları kararı duyurdu ve 9 Eylül 1999 öncesi sigorta olanların 5 bin günü doldurmaları halinde kadınlarda 20, erkeklerde 25 yılını doldurdukları takdirde emekli olabilecekleri müjdesini verdi.