Emekli maaşında 'kök maaş' detayı. En düşük emekli aylığı 7 bin 500 lira oldu ama yapılacak zam nasıl hesaplanacak: Kök maaş üzerinden zam alınacak

Milyonlarca emeklinin gözü en düşük emekli maaşına yapılan artışta. TBMM'ye sunulan teklif sonrası en düşük emekli maaşı 7 bin 500'e yükseltilecek. Ancak burada önemli bir detay var. Emekli maaşına yapılacak zam 7 bin 500 lira üzerinden hesaplanmayacak. Maaşı 7 bin 500 liraya tamamlanan emeklilerin aradaki farkı hazine ödeyecek. Emeklilere yapılacak zamlar kök maaş üzerinden yansıtılacak.

Google Haberlere Abone ol
Emekli maaşında 'kök maaş' detayı. En düşük emekli aylığı 7 bin 500 lira oldu ama yapılacak zam nasıl hesaplanacak: Kök maaş üzerinden zam alınacak - Resim: 1

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan en düşük emekli maaşının 7 bin 500 liraya yükseltilmesi bugün Meclis'e sunuluyor. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, en düşük emekli maaşının 7 bin 500 liraya yükseltilmesi teklifini bugün Meclis'e sundu.

Teklifin Meclis'ten geçmesi sonrasında en düşük emekli maaşı nisan ayından itibaren 7 bin 500 liraya yükseliyor. Maaşı 7 bin 500 liranın altında olanların kök maaşında değişiklik yapılmayacak, aradaki farkı hazine karşılayacak. Emekli maaşına yapılacak zamlar da kök maaş üzerinden yansıtılacak.