Elinizi çabuk tutun. Ehliyet ve pasaport için çağrı. Yeniden Değerleme Oranı belli oldu. Ehliyet ve pasaport ücretlerine rekor zam, iki katına çıkıyor.

Vergi, ceza, harç, tarife ve benzeri kalemlere ilişkin maktu tutarlardaki yıllık artışlarda referans olarak kullanılacak yeniden değerleme oranı belli oldu. Peki yeniden değerleme oranları ne kadar oldu? Buna göre Hazine ve Maliye Bakanlığı 2022 yılına ait yeniden değerleme oranını kaç belirledi? İlgili oran Resmi Gazete'de yer alan vergi usul kanunu tebliğinde yayımlandı.

Google Haberlere Abone ol
Elinizi çabuk tutun. Ehliyet ve pasaport için çağrı. Yeniden Değerleme Oranı belli oldu. Ehliyet ve pasaport ücretlerine rekor zam, iki katına çıkıyor. - Resim: 1

Vergi Usul Kanunu uyarınca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, vergi ve harçlarda yeniden değerleme oranını yüzde 50 azaltma ve yüzde 50 artırma yetkisi bulunuyordu. Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde ise Cumhurbaşkanının artırma yetkisi yüzde 50 olmakla birlikte, indirme yetkisi yüzde 80 düzeyinde. Cezalarda ise ilan edilen yeniden değerleme oranları değiştirilemiyor.

Vergi, ceza, harç, tarife ve benzeri kalemlere ilişkin maktu tutarlardaki yıllık artışlarda referans olarak kullanılacak yeniden değerleme oranı belli oldu. Buna göre Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2022 yılına ait yeniden değerleme oranını yüzde 122,93 olarak belirledi. İlgili oran Resmi Gazete'de yer alan vergi usul kanunu tebliğinde yayımlandı.

Gelecek yıl vergi, harç ve cezalardaki asgari artışlar sonrası tarifeler herkesin merak konusu. Peki tarifelerdeki değişiklikler sevindirecek mi üzecek mi?