Elektrik faturalarını yüzde 45 düşürmenin 10 formülü. Yüksek elektrik faturaları nasıl düşürülür Elektrikli ev aletleri elektrik tüketiminde tasarruf etmenin yolları

Tüm dünyada enerji büyük bir krize dönüşmek üzereyken Türkiye'de de birbiri ardına gelen zamlar sonrası gelen yüksek faturalar vatandaşların neredeyse belini büktü. Özellikle elektrik faturalarındaki yükseliş vatandaşı isyan ettiriyor. Özellikle elektrik faturalarında küçük tasarruf adımlarıyla büyük indirimler mümkün. İşte sadece 10 adımda elektrik faturanızı en az yüzde 45 azaltacak formül.

Google Haberlere Abone ol
Elektrik faturalarını yüzde 45 düşürmenin 10 formülü. Yüksek elektrik faturaları nasıl düşürülür Elektrikli ev aletleri elektrik tüketiminde tasarruf etmenin yolları - Resim: 3

- Enerji canavarı su ısıtıcısı ve çay makinesi gibi cihazlarda sadece ihtiyacınız kadar su kaynatarak tasarruf edebilirsiniz.
- Enerji verimliliği yüksek beyaz eşyalar kullanmak elektrik faturasında yüzde 50’ye kadar tasarruf anlamına gelir.
- Evdeki cihazların hangi sürede ne kadar elektrik tükettiğini ölçmek için ‘wattmetre priz’ alabilirsiniz.
- Çok kirli olmayan çamaşırları ve bulaşıkları kısa programda veya tasarruf modunda makine tam dolunca çalıştırarak tasarruf edebilirsiniz.
- Uzun süre çalışarak hem enerji hem de zaman kaybına neden olan kurutma makineleri yerine, gün ışığı alan bir odada çamaşır askısı kullanarak veya havalandırarak çamaşır kurutmak elektrik tasarrufu sağlar.
- Aydınlatma için tasarruflu ampuller seçerek yüzde 70-80 avantaj sağlayabilirsiniz.
- Fırın kapağını sık sık açmayarak ısı kaybını yani enerji israfını önleyebilirsiniz.
- Evinizi kışın 19-21 derece, yazın 23-25 derece arasında tutarak daha verimli iklimlendirme yapmış olursunuz.
- Elektrikli aletler, kapalı olsalar bile prize takılıyken elektrik tüketmeye devam ederler. Fişi, prizden çıkarmayı unutmayın. En az yüzde 2 tasarruf edersiniz.
- Evdeki prizlerde ve diğer elektrik tesisatı sistemlerinde kaçak olup olmadığını kontrol ettirin. Elektrik kaçağı faturayı artırır.

SIRADAKİ GALERİ

Garanti BBVA emekli promosyon rakamını yükseltti Garanti BBVA emekli promosyon rakamını yükseltti
Kaynak: Medyatava