Dünyaca ünlü banka dolar tahminini yükseltti. Dolar kuru patlayacak. HSBC'nin dolar tahmini dudak uçuklattı

Dolar kuru uzun süredir 18 lira seviyesinde seyrediyor. Temmuz ayının sonu Ağustos ayının başında dolar kuru 2022 rekorlarını kırmıştı. Merkez Bankası'nın faizi sabit bırakması, rezervlere sıcak dolar ve altın girişi olmasına rağmen dolar kuru düşmedi. An itibariyle dolar kuru 17,91 lira seviyesinde. Dolar kuru ile ilgili tahminler de gelmeye devam ediyor. Dünyaca ünlü banka HSBC 2023 yıl sonu dolar Türk Lirası kuru tahminini yükseltti. İşte HSBC'nin raporuna göre 2023 sonu dolar kuru...

Google Haberlere Abone ol
Dünyaca ünlü banka dolar tahminini yükseltti. Dolar kuru patlayacak. HSBC'nin dolar tahmini dudak uçuklattı - Resim: 3

“Beklediğimiz gibi, TRY artan enflasyonun reel faizleri daha da bastırmasının etkisiyle son aylarda zayıfladı, “liralaşma” etkisi ivme kaybetti ve cari işlemler açığı genişledi” değerlendirmesini yapan HSBC, turizm sezonunun tepe noktası geçildikten sonra cari işlemler açığında genişlemenin hızlı şekilde daha da kötüleşe bileceğini ifade etti.

Para politikasında bir değişiklik olacağını düşünmek için çok az neden gördüklerini belirten HSBC, Merkez Bankası'nın (TCMB) artan enflasyona geleneksel politika tedbirleri ile yanıt vermediğini ve bu durumun değişeceğine dair işaret olmadığı da belirtti.

HSBC, dolar Türk Lirası kuru için 2023 ikinci çeyrek sonu tahminini de 18,2 TL'den 21,0 TL'ye çıkardı.

SIRADAKİ GALERİ

Acil nakite ihtiyacı olan emeklilere müjde Acil nakite ihtiyacı olan emeklilere müjde