Doları hareketlendirecek açıklama. Merkez Bankası yeniden faiz mi indirecek? Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dikkat çeken faiz açıklaması. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısı ne zaman?

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu son olarak 19 Ocak'ta toplanmış ve faizleri yüzde 9 seviyesinde sabit bırakmıştı. Bir sonraki faiz toplantısı ise 23 Şubat 2023'te. Merkez Bankası'nın faizlerle ilgili kararı merakla beklenirken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan flaş bir açıklama geldi. Yeniden faiz indirimine mi gidilecek?

Google Haberlere Abone ol
Doları hareketlendirecek açıklama. Merkez Bankası yeniden faiz mi indirecek? Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dikkat çeken faiz açıklaması. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısı ne zaman? - Resim: 1

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün TRT ortak yayınında soruları yanıtladı. 

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar özetle şöyle; 

Yeniden adaylık önünde hiçbir engel bulunmuyor. Hukuka da anayasaya da uygun. Bunlar sandıktan ümidini kesenlerin başvurduğu 'suyu bulandırma' çabalarıdır.

Masadakilerin talimatıyla hareket edecek bir cumhurbaşkanı ile böylesi büyük bir ülke yönetilemez.

2013'te IMF'e olan borcumuzu bitirdik. Şu anda 7'li masanın içinde olanlardan IMF ile görüşmeler yapanlar var. Bizim o zaman Merkez Bankası'nın rezervi 27,5 milyar dolardı şu anda 128,5 milyar dolar rezervimiz var. Başbakanlığım döneminde bir ara 135 milyar dolara da çıktık. Yine çıkacağız.

İkinci el konuta finansman desteği

İkinci el konutlarla ilgili bir çalışma yapılacak. Projenin planlama aşaması devam ediyor, somutlaşan çalışmayı kamuoyuyla paylaşacağız.

Alt gelirliyi ev sahibi yapacağız dedik, kuralar çekildi. İki yıla evleri teslim edeceğiz. Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı konut kampanyasını biz yaptık.