Dolarda felaket uyarısı. Yeniçağ gazetesi yazarı Remzi Özdemir, doların akıbetini yazdı ve kıtlık uyarısı yaptı

Merkez Bankası'nın faiz indirimi yapması ve bundan sonraki süreçte de faiz indirimini sürdürecek olmasıyla ilgili Yeniçağ gazetesi yazarı ekonomist Remzi Özdemir'den felaket uyarısı geldi.

Google Haberlere Abone ol
Dolarda felaket uyarısı. Yeniçağ gazetesi yazarı Remzi Özdemir, doların akıbetini yazdı ve kıtlık uyarısı yaptı - Resim: 1

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 100 baz puan azaltarak yüzde 13'ten yüzde 12'ye indirdi. Dolar/TL, 18,40 seviyesinden işlem görmeye başladı.

Yeniçağ yazarı Remzi Özdemir, “Merkez Bankası’nın bu son faiz kararı Türkiye’de dolar kıtlığına neden olacaktır.” diyerek sebebini şu sözlerle açıkladı: “Çünkü siz dünyanın tersine bir karar alırsanız ülkenize döviz girişi olmaz. Zaten bakıyoruz Türkiye’de yabancıların hazine bonosu pozisyonu neredeyse sıfırlandı. Yüzde 80 enflasyonun olduğu bir ülkede yabancı parasını Türkiye’ye niye getirip o devletin tahvilini alsın ki?”

“YABANCI BORSADAN HIZLA KAÇIYOR”

Borsada son günlerde yaşanan gelişmelere de değinen Özdemir, “Zaten kafadan 68 puan parası eriyecek.  Doğal olarak Türk bono ve tahvili almaktansa yüzde 8 enflasyonun olduğu Amerika'da yüzde 4 dolar faizinin olduğu 2 yıllık tahvil alır. Borsa keza yine öyle. Casino haline gelen bir borsada yabancı hızla kaçıyor.” dedi. ve şu korkutan uyarıyı yaptı: