Dolar paraşütsüz mü düşecek? Dolardaki kan kaybının sebebi belli oldu. Elinde 1 doları bile olan herkesi ilgilendiren açıklama geldi. Doların neden düştüğünü açıkladı dolar sahipleri ve dolar borcu olanları uyardı

Euro, dolar karşısında yeniden yükselişe geçerken ABD'den gelen haberler dolarda gevşemeye yol açtı. Ekonomist Barış Soydan da dolar sahiplerini ve dolar borcu olanları yakından ilgilendiren çok önemli bir açıklama yaptı. Doların neden düştüğü ve doların ne olacağını açıkladı.

Google Haberlere Abone ol
Dolar paraşütsüz mü düşecek? Dolardaki kan kaybının sebebi belli oldu. Elinde 1 doları bile olan herkesi ilgilendiren açıklama geldi. Doların neden düştüğünü açıkladı dolar sahipleri ve dolar borcu olanları uyardı - Resim: 1

Geçtiğimiz haftalarda 18.60 sınırını da aşarak rekor kıran dolar/TL kuru, bir süredir kısmi düşüş süreci içerisinde. Dolar kuru şu sıralar 18.57 seviyelerinde

Ekonomi yazarı Barış Soydan, dolardaki düşüş hakkında bir yazı kaleme aldı.

Soydan şunları söyledi:

“Dolar dün 18.50 TL’nin de altına geriledi. Dün yaşanan düşüşün nedeni, Amerika’da açıklanan tüketici enflasyonunun beklentilerin altında gelmesi. “Amerika nire, Türkiye nire? Eloğlunun enflayasyonu bizim paramızı neden etkilesin?” diye sorulabilir, haklı olarak. Finansal piyasalar öylesine küreselleşti ki, dünyanın öbür ucunda yaşanan bir gelişme anında bizi etkiliyor. Hele dünyanın öbür ucu, doların memleketiyse.

Amerika’da dün akşam açıklanan enflasyon sadece Türk Lirasını değil bütün dünya paralarını ve yatırım araçlarını etkiledi. Geçtiğimiz haftalarda dolar karşısında 1 seviyesinin altına gerileyen Euro, 1.01’in üzerine çıktı. Bu arada yine geçtiğimiz haftalarda 1610 dolara kadar düşen ons altın 1750 doları gördü.

Kripto paralarda dahi yükselişler vardı. Amerika’nın enflasyonu neden böylesine büyük bir etki doğurdu? Çünkü Amerika’da enflasyonun Ekim’de yüzde 0.7 artması bekleniyordu. Yüzde 0.4 arttığı açıklandı. Yıllık enflasyonda beklenti 8.2’den yüzde 7.9’a gerileyeceği şeklindeydi. Yüzde 7.7’ye geriledi. Yani enflasyon belirgin şekilde beklentilerin altında geldi.

Bu arada enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen, yani mevsimsel etkileri yansıtmayan çekirdek enflasyonda da düşüş var. Orada beklenti aylık yüzde 0.5, yıllık 6.5 artış şeklindeydi. Çekirdek de beklentilerin altına indi ve aylıkta yüzde 0.3, yıllıkta yüzde 6.3 arttığı duyuruldu. Enflasyonun gerileme eğilimine girdiğinin ortaya çıkması doları vurdu. Bunun da arkasında Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) bu yılın Mart ayında başladığı faiz artırımları var.