Dolar nerede duracak? 'Cayır cayır dolar yakıyorlar' dedi, 'Vatandaşı mağdur edecek bir gelişme daha geliyor' uyarısı yaptı. Ünlü ekonomist Evren Devrim Zelyut kripto para, Bitcoin'e dikkat çekti ve Lale Devri hatırlatması yaptı

Dolar kuru uzun bir aradan sonra yeniden 15 liranın üstüne çıktı. Doların şimdilik nerde duracağı bilinmiyor ancak bununla ilgili bir yazı yazan Yeniçağ gazetesi yazarı Evren Devrim Zelyut, "Cayır cayır dolar yakıyorlar!" dedi. bundan sonar olacakları açıklayan Zelyut, "Vatandaşı mağdur edecek bir gelişme daha geliyor!" dedi ve kripto paralara ve Bitcoin'e dikkat çekti. "

Google Haberlere Abone ol
Dolar nerede duracak? 'Cayır cayır dolar yakıyorlar' dedi, 'Vatandaşı mağdur edecek bir gelişme daha geliyor' uyarısı yaptı. Ünlü ekonomist Evren Devrim Zelyut kripto para, Bitcoin'e dikkat çekti ve Lale Devri hatırlatması yaptı - Resim: 1

Yeniçağ gazetesi yazarı Evren devrim Zelyut'un "Cayır cayır dolar yakıyorlar!" başlıklı yazısı

Merkez Bankası bilançosuna baktığımızda 5 mayıs günü net rezervlerimiz -58 milyar dolardı. 10 mayıs itibari ile baktığımızda ise rakam kötüleşerek -61,7 milyar dolar oldu. Peki hafta sonu hariç tutulursa 4 işgününde ne oldu da rezerv 3,7 milyar dolar daha eksiye döndü?

Söyleyeyim: Bu 15 savunmasında dört günlük yakılan dolar miktarıdır. Rakamın vade uzadığında çok daha büyük miktarlara gittiğini de biliyoruz.

15'in kırılacağını okurlarımıza haftalar öncesinde söylemiştik. Gerekçelerimiz ise çok basitti;

1 - Türkiye dedikleri gibi bir ihracat mucizesi yaşamıyor. İlk dört ayda açık 32,5 milyar dolar olmuştur. Peki bu açık nasıl yerine konacaktır?

2 - Amerikalılar faiz artırarak küresel manada doları değerlendirirken, Türkiye'de borsadan ve tahvilden çıkan yabancı yatırımcılar, ABD tahvillerine dönmektedir. Bu çıkış ise dolar talebini ve bağlı olarak kuru artırmıştır.

3 - Öfkeyi bir siyaset dili olarak kullanan AKP, 2018 sonrası iç ve dış yatırımcı güvenini bitirmiş, siyasi polemikler ve gerginlikler ile Türk borsası ve tahvillerini satıp kaçan yabancılar beraberinde 65 milyar dolar götürmüşlerdir. Azalan dolar miktarı da kuru yukarı çekmiştir.

4 - Hükümetin savurgan harcamaları, çılgınca yapılan faiz indirimleri kuru yukarı çekmiş, bunu engellemek için verilen faiz Hazineye büyük yük oluşturmuş, Hazine ise tefecilere vereceği parayı zamlarla halktan toplamıştır. Zamlar enflasyon yaratmış, enflasyon ise Lira'nın değerini düşürmüştür.

Netice itibari ile FED'in faiz artırım ve parayı geri çekme döngüsüne girmesi, piyasalarda beklediğimiz fırtınayı karşımıza çıkarmıştır. Bu atmosferde AKP'nin betoncu, ithalatçı ekonomi modelinin ülkeyi dolar/TL'de yeni rekor seviyelerine taşıması doğal bir sonuçtur.

Vatandaşı mağdur edecek bir gelişme daha geliyor!