Dolar kuru da enflasyon da patlayacak. Ünlü ekonomistten korkutan açıklama geldi. Yeniçağ gazetesi yazarı Esfender Korkmaz uyardı

TÜİK tarafından açıklanan ocak ayı enflasyon rakamlarıyla, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın politika faizlerinin daha da düşürüleceği yönündeki açıklamalarını değerlendirdi ve önümüzdeki dönem ekonomide nasıl bir tablo yaşanacağına dair tespitlerde bulundu.

Google Haberlere Abone ol
Dolar kuru da enflasyon da patlayacak. Ünlü ekonomistten korkutan açıklama geldi. Yeniçağ gazetesi yazarı Esfender Korkmaz uyardı - Resim: 1

Yeniçağ gazetesi yazarı Esfender Korkmaz'ın "İstikrar umudu yeni iktidarda" başlıklı yazısı

2023 Ocak ayı enflasyon oranları açıklandı. Tüketici Fiyatlarında (TÜFE) de yıllık artış yüzde 57,68 oldu. Yurt İçi Üretici Fiyatları (Yİ-ÜFE) de yıllık enflasyon yüzde 86,46 oldu.

Açıklanan TÜFE oranları yine tartışma yarattı. Zira gerek İTO ve gerekse ENAG'ın açıkladığı enflasyon daha yüksek çıktı.

İlgili bakanlar, sanki enflasyonu muhalefet yaratmış gibi, ''Cumhuriyetin 100. yıl dönümünde yüksek enflasyon sorununu kalıcı bir şekilde çözeceğiz'' diyor. Diyelim ki çözdünüz… Yaşamış olduğumuz yüksek enflasyonun yarattığı tahribatın sorumlusu kim olacak?

Yüksek enflasyon nedeni ile belirsizlik yatırımları engelledi. Yabancı sermaye çıktı. Maaş ve ücret alanlar kaybetti. Yoksulluk arttı.

Kaldı ki açıklanan yüzde 57,68 TÜFE oranı da yüksek bir orandır. İstikrar, üretim ve tüketim üzerindeki etkileri açısından, yüzde 80 enflasyonla yüzde 60 enflasyon arasında bir fark yoktur.

Öte yandan 2023 enflasyonu da yüksek olacaktır. Zira;

*Cumhurbaşkanı yüzde 9 olan faizin de düşürüleceğini söylüyor. Bu durumda; TL'den kaçış hızlanacak, tasarruf eğilimi düşecek, tüketim eğilimi artacak ve enflasyon da artacaktır.