Bunu sakın yapmayın! 8 saatten fazla oturmak sağlığa en az sigara içmek kadar zarar veriyor: İşte hareketsizliğin getirdiği rahatsızlıklar

Yapılan araştırmalara göre 8 saatten daha uzun aralıksız şekilde oturmak en az sigara kullanmak kadar sağlığa zarar veriyor. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Hasan Nasrallah hareketsizlik konusunda ciddi uyarılarda bulundu. Dr. Nasrallah vücudu hareketsiz bırakmanın 5 zararı hakkında açıklama yaptı.

Google Haberlere Abone ol
Bunu sakın yapmayın! 8 saatten fazla oturmak sağlığa en az sigara içmek kadar zarar veriyor: İşte hareketsizliğin getirdiği rahatsızlıklar - Resim: 2

8 SAATTEN UZUN OTURMANIN 5 ZARARI

Dr. Hasan Nasrallah, “Yapılan son çalışmalarda 8 saatten uzun oturmak veya uzanmak kalp hastalığı ve diyabet gibi kronik sağlık sorunları riskinizi artırır" dedi ve şunları ekledi:

- Özellikle ergonomik olarak tasarlanmış bir sandalye kullanmıyorsanız, bel boyun ve sırtınızla ilgili sorunlara neden olabilir.
- 8 saatten fazla oturmak disklerin erken yıpranmasına ve fıtıkların oluşmasına olabilir, fıtığın sonucunda devam eden kronik boyun sırt ve bel ağrılarına neden olabilir.
- Hareket etmemek kilo aldırır. Bu da otomatik olarak pek çok hastalığa davetiye çıkarır.
- Hareket etmemek psikolojik olarak da olumsuz etkiler getirir.

Kaynak: DHA