Bu hareketi yapamayanlar yandı: Uzmanların yaptığı araştırmanın sonuçları büyük şaşkınlık yarattı. Bu hareketi yapamayanların ölme riski yüzde 84 daha fazla çıktı

Bilim adamları obezite ve kondisyonun bir arada ölçüldüğü hareket üzerinden bir araştırma kaleme aldı. Yapılan araştırmalara göre tek ayak üzerinde duramamak ciddi bir sorun. İşte detaylar...

Google Haberlere Abone ol
Bu hareketi yapamayanlar yandı: Uzmanların yaptığı araştırmanın sonuçları büyük şaşkınlık yarattı. Bu hareketi yapamayanların ölme riski yüzde 84 daha fazla çıktı - Resim: 1

Brezilya'da 50 ile 75 yaş arasında 2 bin kişi değerlendirildi. Tek ayak üzerinde duramayanların ölme riskinin yüzde 84 daha fazla olduğu kanıtlandı. İşte çarpıcı ve araştırma ve sonuçları...

10 saniye boyunca tek ayak üzerinde duramamak büyük bir sorun. Bu sorunun altında yatan en önemli sebep ise obezite.

ARAŞTIRMA VE SONUÇLARI

Bilim adamları, tek ayak üzerinde denge sağlayamayan orta yaşlı insanların erken ölme olasılığının iki kat daha fazla olduğunu söylüyor.

Brezilya'da 50 ila 75 yaşları arasındaki 2 bin kişiyi değerlendiren araştırmacılar, 10 saniye boyunca tek ayak üzerinde duramayanların, egzersizi tamamlayanlara göre önümüzdeki on yıl içinde ölme olasılığının yüzde 84 daha fazla olduğunu buldu.

Araştırmacılar, 'flamingo testinin' yaşlı yetişkinlerin ölüm riskleri hakkında 'yararlı bilgiler' sağlamak için rutin sağlık kontrollerinde kullanılabileceğini söyledi.

Rio de Janeiro'daki CLINIMEX Egzersiz Tıbbı Kliniği'nden bir ekip, bir denge testinin sağlığın bir göstergesi olup olmadığını anlamak için daha önceki bir çalışmanın sonuçlarını inceledi.

1994 yılında başlayan araştırma, Brezilya'da herhangi bir destek olmadan 10 saniye boyunca tek ayak üzerinde durmak da dahil olmak üzere çeşitli fitness testlerinden geçen 1.702 kişiyi inceledi.

Tüm katılımcıların bunu aynı şekilde yapmasını sağlamak için, bir ayağının önünü diğer alt bacağın arkasına koymaları, kollarını yanlarında ve bakışları dümdüz ileriye sabit tutmaları istendi.

Araştırmacılar ayrıca kiloları, bel ölçüleri ve kan basıncı hakkında veri topladılar. Gönüllüler ortalama yedi yıl boyunca izlendi.