Bozuk paralar pul oldu. 1 liralık madeni paranın maliyeti 3 liraya çıktı

Türk Lirası yüksek enflasyonla birlikte gittikçe makası açılan yüksek dolar kuru sonrası erimeye devam ediyor. Eski bakan Fikri Sağlar tarafından yapılan açıklamaya göre 1 liralık madeni paranın üretim maliyetinin 3 lirayı aştığı iddia edildi. Daha önce de madeni paraların hurdacılardaki değerinin kendi değerlerinden birkaç kat fazla ettiği konusunda haberler çıkmıştı. Kasım 2022 itibariyle 1 liralık demir paranın maliyetinin 3 katına geldiği ortaya çıktı.

Google Haberlere Abone ol
Bozuk paralar pul oldu. 1 liralık madeni paranın maliyeti 3 liraya çıktı - Resim: 1

Eski Kültür ve Turizm Bakanı Fikri Sağlar tarafından yapılan açıklamaya göre Türk Lirası değerini hızla kaybetmeye devam ediyor. Yüksek enflasyon ve dolar kuru ile birlikte düşen alım gücü ile hammadde fiyatlarının yükselmesi kağıt ve madeni paraların da basma maliyetlerini uçurdu.

Bakan Sağlar'ın iddiasına göre 1 liralık madeni paranın üretim maliyeti 3 lirayı geçti. Geçtiğimiz aylarda yapılan haberlere göre de madeni paraların hurdacılardaki değeri kendi değerlerinin yaklaşık 2 katıydı. Enflasyonun resmi açıklamalara göre yüzde 85'e yükselmesiyle birlikte madeni paralar adeta pula döndü. 

Kaynak: Medyatava