Botoks yaptıracaklar dolgu yeniletecekler dikkat: Genç görüneyim derken canınızdan olabilirsiniz! Türkiye'de botoks bağımlılığı 3. sıraya yerleşti ama uzmanlar sahte ürünler için çok kritik uyarıyı yaptı

Ciltteki yaşlılık belirtilerinin önüne geçmek için gerçekleştirilen botoks uygulaması epey talep görüyor. Botoks işlemlerine talepler artarken, bu işlemi tek başına yapmak isteyen pek çok kişi internette satılan botoks ürünlerine de rağbet gösteriyor. Ancak çok tehlikeli bir durum var. Uzmanlar ise son dönemde sadece kadınlar değil, erkeklerin de çok sık başvurduğu yöntemlerden olan botoks için merdiven altı kliniklere ve sahte ürünlere karşı uyarıyor.

Google Haberlere Abone ol
Botoks yaptıracaklar dolgu yeniletecekler dikkat: Genç görüneyim derken canınızdan olabilirsiniz! Türkiye'de botoks bağımlılığı 3. sıraya yerleşti ama uzmanlar sahte ürünler için çok kritik uyarıyı yaptı - Resim: 1

Gün içinde dış etkenlerle karşı karşıya kalan cilt, zamanla yaşlanma belirtileri göstermeye başlıyor. Bu belirtileri azaltmak isteyen birçok kadın ve erkek ise çözümü botoks yaptırmakta buluyor. Ancak sosyal medyanın hayatımızdaki nüfuzunun artması, birçok sektörde olduğu gibi estetik alanında da sahte ilanların tüketicilere daha kolay ulaşmasını mümkün kılıyor. Bunun yanı sıra botoksu estetik kliniklere başvurmadan daha pratik ve düşük maliyetlerle yapmak isteyenler internet üzerinden satılan ürünleri de rağbet gösteriyor.

TÜRKİYE ESTETİKTE 5. SIRADA, BOTOKSTA 3. 

İnternet üzerinden satılan estetik ürünlerine karşı uyaran Dermatoloji Uzmanı Dr. Hande Ulusal ise, "Uluslararası Estetik Cerrahi Derneği'nin (ISAPS) "Global Survey raporuna göre, Türkiye, dünyada en çok estetik cerrahi işlem yapılan 5. ülke oldu. Bunların başında yer alan burun estetiğinde ikinci, botoksta ise üçüncü sıraya yerleşti. Elbette bu uygulamalara taleplerin artması, olumlu olduğu kadar olumsuz sonuçları da beraberinde getirdi.

Merdiven altı klinikler çoğaldı, onaysız estetik ürünleri satılmaya başlandı. Bu durumu ise en çok gençleşmek için tercih edilen botoksta görüyoruz. Botoks, toplum tarafından daha basit ve hafif bir estetik bir işlem olarak adlandırılsa da yapılması için uzmanlık ve deneyim gerekiyor. Gerek sağlık onayı almayan girişimlere başvurulmaması gerekse internet üzerinden reklamı yapılan ürünlerin alınmaması çok kritik bir önem taşıyor. Çünkü menşei belli olmayan ürünlerle evde kendi kendine yapılan uygulamalar ve uzman olmayan kişilerin gerçekleştirdiği işlemler sağlığa zarar verebilir” dedi.