Bayram ikramiyesini kimler alacak? Maaşları hala bağlanamayan EYT'liler bayram ikramiyesi alabilecek mi?

TBMM'ye sunulan kanun teklifi ile bu yıl bayram ikramiyeleri 1100 lirdadan 200 liraya yükseltiliyor. En düşük emekli aylığının 7 bin 500 liraya çıkması ve bayram ikramiyesinin yükseltilmesine dair kanun teklifi yarın Plan ve Bütçe Komisyonu'na gelecek. Peki bayram ikramiyesini kimler alabiliyor? 3 Mart'tan beri emekli olmayı bekleyen EYT'liler bayram ikramiyesi alabilecek mi?

Google Haberlere Abone ol
Bayram ikramiyesini kimler alacak? Maaşları hala bağlanamayan EYT'liler bayram ikramiyesi alabilecek mi? - Resim: 3

DUL VE YETİM AYLIĞI ALANLAR İKRAMİYE ALACAK MI?

Ölen eşinden veya anne-babasından dolayı dul-yetim aylığı alanların bayram ikramiyesi hisseleri oranında ödeniyor. Ölen eşinin emekli aylığının yüzde 50’si oranında dul aylığı bağlanmış olan eşe 1000 lira; yüzde 25’i bağlanmış olan kızına ise 500 lira ikramiye ödenecek. Herhangi bir işte çalışmayan, kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık almayanlar eşinin aylığının yüzde 75’ini almakta olduklarından, 1.500 lira ikramiye alacaklar.

İş kazası ve meslek hastalığı dolayısıyla sürekli iş göremezlik geliri alanlara, gelir bağlanmasına esas olan sürekli iş göremezlik derecesi oranında bayram ikramiyesi ödeniyor. Meslekte kazanma gücü kayıp oranı yüzde 25 olanlara 500 lira, yüzde 45 olanlara 900 lira ikramiye ödenecek.

SIRADAKİ GALERİ

Akaryakıt fiyatları güncellendi: Benzin, motorin! Akaryakıt fiyatları güncellendi: Benzin, motorin!