Bankada vadeli Türk Lirası mevduatı olanlar dikkat. Faizler patladı. Mevduata rekor faiz. Bankaların yeni uygulaması konut almak isteyenlerin canını sıkacak

Borsayı, konutu ve döviz sahiplerini vuracak hamle bankalardan geldi ve ilk banka da bu konuda Akbank oldu. Mevduat faizlerinde rekor artış yaşandı, banka bir aylık mevduata rekor faiz vererek ilk adımı attı. Peki hükümetin düşük faiz politikasıyla bankaların yüksek faiz uygulaması nasıl bir etki yaratacak? Dolar, borsa ve konut piyasası bundan nasıl etkilenecek. Ekonomist Remzi Özdemir açıkladı.

Google Haberlere Abone ol
Bankada vadeli Türk Lirası mevduatı olanlar dikkat. Faizler patladı. Mevduata rekor faiz. Bankaların yeni uygulaması konut almak isteyenlerin canını sıkacak - Resim: 1

Akbank’ın mevduat faiz oranını yüzde 30’a yükseltti, Yeniçağ yazarı Remzi Özdemir bu durumun, iktidarının faiz inadını kırdığı şeklinde görüldüğünü aktardı.

Özdemir yaptığı yorumda, “Akbank mevduat faizinde fitili ateşledi ve 32 güne kadar olan Türk lirasına verdiği mevduat faiz oranını yüzde 30’a yükseltti. Akbank’ın bu faiz yükseltmesine Merkez Bankası ve BDDK’nın ses çıkartmaması, iktidarın faiz inadından vazgeçtiği şeklinde yorumlanıyor.” dedi.

Özdemir devamında ise “Ancak Merkez Bankası geri adım atmış görünmemek için bu geri adımı bankalar aracılığıyla yaptığı iddia ediliyor.” değerlendirmesini yaptı.

Peki Akbank’ın başlattığı bu faiz artışını nasıl yorumlamak gerekiyor? Özdemir ise bu soruya şöyle yanıt verdi:

“Öncelikle Akbank’ın yüzde 30 ile başlattığı faiz artışına diğer mevduat bankalarının da kısa süre içerisinde katılması bekleniyor. Banka yöneticileri TL mevduat faiz oranının yüzde 40’a kadar devam etmesini bekliyorlar. Böylece iktidar faizi ben düşürdüm ama bankalar yükseltti diyerek yine bir günah keçisi bulmuş olacak!”

NASIL ETKİLEYECEK?

Bankaların faiz yarışı piyasaları nasıl etkileyecek? Özdemir’in “borsa”, “döviz” ve “konut” başlıklarında yaptığı yorumlar şöyle:

BORSA:

"Borsada artık tek alternatif yatırım aracı olmaktan çıkıyor. Yani mevduat faizlerinin yüzde 20 seviyesinde olması enflasyon karşısında parasını korumak isteyenler zorunlu olarak halka arzlara katılıyor ve borsada hesap açıyordu. Bu faiz yarışının borsayı kısmen de olsa olumsuz etkilemesi bekleniyor."