AYM Başkanı Zühtü Arslan'a HDP'nin cumhurbaşkanı adayı ol çağrısı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den Anayasa Mahkemesi'ne çok sert tepki. Zühtü Arslan kimdir?

Anayasa Mahkemesi, HDP'nin Hazine yardımı üzerindeki blokeyi kaldırmış ve kapatılma davasında partiye sözlü savunma için 11 Nisan tarihini vermişti. MHP Genel Başkanı AYM'nin bu kararına adeta ataş püskürdü ve Anayasa Mahkemesi'ne çok sert eleştirdi. Bahçeli aynı zamanda Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan için ise "HDP, zillet ittifakında yer almayıp kendi Cumhurbaşkanı adayını çıkarmayı planlıyorsa Anayasa Mahkemesi Başkanı arayıp bulamayacakları özelliklere sahiptir" ifadesini kullandı.

Google Haberlere Abone ol
AYM Başkanı Zühtü Arslan'a HDP'nin cumhurbaşkanı adayı ol çağrısı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den Anayasa Mahkemesi'ne çok sert tepki. Zühtü Arslan kimdir? - Resim: 1

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca, HDP'nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesinde açılan davada yasal süreç işliyor.

Ceza davası prosedürü izlenen kapatma davasında, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının istemi üzerine, partinin Hazine yardımı bulunan hesaplarına 5 Ocak'ta tebdiren bloke konulmasına karar verilmişti.

Partinin, bu kararın kaldırılması talebi, AYM Genel Kurulu tarafından ele alındı.

Heyet, partinin Hazine yardımı bulunan hesaplarına tedbiren bloke konulması kararını kaldırdı. Kararın, Anayasa Mahkemesi heyetinin 7'ye karşı 8 üyesinin oy çokluğuyla alındığı öğrenildi.

Anayasa Mahkemesi, Halkların Demokratik Partisinin (HDP) kapatılması istemli davada, parti yetkililerinin sözlü savunmasını da 11 Nisan'a erteledi.