Ayçiçek yağına rakip olacak: Ekim alanları genişliyor! Yüzde 45 daha kazançlı, artış TÜİK verilerine de yansıdı

Geçtiğimiz aylarda ülkemizde yaşanan yağ krizinin ardından yeni alternatifler düşünülmeye başlandı. Uzun yağ kuyrukları ve yükselen fiyatlar, vatandaşları ve üreticileri stoklamaya itiyor. Stokçulukla ilgili çalışmalar hızla devam ederken, Ayçiçek yağına güçlü bir alternatif ön plana çıktı. Türkiye’de yaşanabilecek yağ sıkıntılarının önüne geçebilmek için Orman Bakanlığı harekete geçti. Ayçiçek yağından yüzde 45 daha kazançlı olduğu söylendi.

Google Haberlere Abone ol
Ayçiçek yağına rakip olacak: Ekim alanları genişliyor! Yüzde 45 daha kazançlı, artış TÜİK verilerine de yansıdı - Resim: 1

Ayçiçek yağına üst üste gelen zamlar ve Rusya-Ukrayna savaşı sonrası ayçiçek üretimin azalmasıyla birlikte yağ fiyatları vatandaşın gündeminden düşmüyordu. Kaynaklar sürekli artan talep karşısında yetersiz kalırken üreticiler de alternatif ürünlere yöneldi. Tarım ve Orman Bakanlığı da bu kapsamda ayçiçeğe göre yüzde 20 daha fazla yağ elde edilen kanolaya ilişkin çalışma başlattı.

Bakanlık, Trakya Bölgesi başta olmak üzere uygun alanlarda ayçiçeği yerine kanola (kolza) ekilmesi durumunda Türkiye'nin yağ ihtiyacının büyük oranda karşılanacağını tespit etti. 

Tekirdağ'da 15 İl Müdürlüğü'nün personelinin katılımıyla çalıştay düzenlendi. Kolza projelerine yüzde 75 hibeli tohum desteği verildi. Fark Ödemesi Desteği kapsamında kilogram başına 50 kuruş olan destek miktarı 2021'de 80 kuruşa, sertifikalı tohum kullanım desteği birim destek miktarı da dekar başına 5 TL'den 20 TL'ye çıkarıldı.