Asgari ücrete yüzde 50 zam. 2023 asgari ücret rakamında bu rakam telaffuz ediliyor. Asgari ücret yeni yılda ne kadar olacak?

2023 asgari zamla ilgili yeni rakam ortaya çıktı. Asgari Ücret Tespit komisyonu aralık ayında çalışmalarına başlayacak ortada henüz net bir rakam olmazken yüzde 50 üzerinden bir hesap yapıldı. İşte beklenen yeni asgari ücret rakamı...

Google Haberlere Abone ol
Asgari ücrete yüzde 50 zam. 2023 asgari ücret rakamında bu rakam telaffuz ediliyor. Asgari ücret yeni yılda ne kadar olacak? - Resim: 1

Seneden seneye zam yapılan asgari ücret, enflasyonda yaşanan yükseliş sonrası 2022 yılında uzun zaman sonra bir ilke imza atılarak, bir yıl içerisinde iki defa zamlandı.

Yapılan zamlara rağmen kısa sürede enflasyona yeni düşen asgari ücret için ocak tahminleri gündemden düşmüyor.

2023 yılında geçerli olacak asgari ücret için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da işçilerin, işverenlerin ve kamuoyunun beklentilerini tespit etmek üzere araştırma başlattı.

Türkiye genelindeki küçük, orta ve büyük ölçekli işletmeleri de kapsayacak araştırmada, asgari ücret beklentileri tespit edilerek değerlendirilecek. Derlenen anket sonuçlarının, Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısında kamuoyuyla paylaşılması planlanıyor.