Asgari ücret zammı senaryoları belli oldu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanacak: Temmuz zammı için 3 zam formülü masada, işte zam oranları ve asgari ücret rakamları

Milyonlarca çalışanın göza asgari ücrete yapılacak ara zamma çevrildi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu 13 Haziran'da toplanıyor. İşçi, işveren ve hükümet bir araya gelecek. Peki masadaki zam oranları ne? 3 Temmuz'da açıklanacak 6 aylık enflasyon zam oranında kritik rol oynayacak. İşte masadaki olası zam oranları.

Google Haberlere Abone ol
Asgari ücret zammı senaryoları belli oldu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanacak: Temmuz zammı için 3 zam formülü masada, işte zam oranları ve asgari ücret rakamları - Resim: 1

İşçi, işveren ve hükümet milyonlarca çalışanın merak ettiği sorunun cevabını bulmak için 13 Haziran'da ilk toplantıyı gerçekleştirecek. Asgari Ücret Komisyonu, Temmuz ayında yapılacak ara zam için bir araya geliyor.

3 Temmuz'da açıklanacak Haziran verileri ile ortaya çıkacak olan 6 aylık enflasyon asgari ücrete yapılacak ara zam için belirleyici olacak.

Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, asgari ücret çalışmalarıyla ilgili olarak "Çalışanları enflasyona ezdirmemek temel ilkemizdir. Hep bu politikayı izledik aynı doğrultuda devam edeceğiz" ifadesini kullanmıştı.

ASGARİ ÜCRET TEKLİFİ NE OLACAK

Yılbaşında yapılan zam sonrası 8 bin 506 liraya yükselen asgari ücret seçim öncesi hükümet yetkililerinin de ifade ettiği gibi 500 dolar seviyesine yükseltilmesi bekleniyor. Bugünkü kur üzerinden yapılan hesaplama ile yapılacak yaklaşık yüzde 37 oranında zam asgari ücreti 500 dolar seviyelerine çıkarıyor.

Kaynak: Medyatava Haber Merkezi