Altın ve doların kaderi belli oluyor. Gözler Fed toplantısından çıkacak olan kararda. Fed kararı ne zaman açıklanacak?

Türkiye ve uluslararası piyasalarda gözler Fed toplantısına çevrildi. Toplantıdan nasıl bir karar çıkacağı ve Fed başkanı Jerome Powell'ın nasıl bir açıklama yapacağı merak edilirken, dolar ve altının kaderi de belli olacak. Beklenti faiz artışına devam edilmesi yönünde.

Google Haberlere Abone ol
Altın ve doların kaderi belli oluyor. Gözler Fed toplantısından çıkacak olan kararda. Fed kararı ne zaman açıklanacak? - Resim: 1

ABD Borsaları, enflasyonun hız kesmesinin Fed’in daha ılımlı bir politika izlemesini sağlayacağı beklentisiyle ve risk iştahının artmasıyla ocak ayını yükselişle tamamladı.

Fed’in faizi 25 baz puan artışla yüzde 4,25-4,50 aralığından yüzde 4,50-4,75’e yükseltmesi bekleniyor.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın basın açıklaması ve soru-cevap seansı TSİ 22:30’da başlayacak. Geçen yıl faizi 4 kez 75 baz puan yükselten Fed, aralık ayında 50 baz puanlık bir sıkılaştırma adımı atmıştı. Beklentinin gerçekleşmesi halinde Fed, faiz artırım büyüklüklerini küçültmeye devam etmiş olacak. Altın, ABD'de açıklanan zayıf ekonomik verilerin ardından Fed toplantısından 25 baz puanlık artış beklentilerinin güçlenmesiyle seviyesini korudu.

Altın, ABD istihdamının enflasyonun gevşemekte olduğuna dair işaretleri desteklemesinin ardından, Fed’in agresif faiz artışlarını dizginlemeye başlaması için gerekçeleri güçlendirmesi sonrası kazançlarını korudu.

Spot altın on başına 1.927 dolar seviyesinden işlem gördü. Gram altın ise 1.166 TL’den alıcı buldu.

Fed'in yeni yılın ilk toplantısında faiz oranlarını çeyrek puan artırması ve faiz artış hızını art arda ikinci toplantıda da yavaşlatması bekleniyor.