Altın ve dolar fiyatı bu haftaya odaklandı! İslam Memiş uyardı: Paket açıklanmazsa doları konuşuruz

Küresel piyasalarda halen Fed’in Haziran ayı faiz artırım kararı eserken Fed Başkan’ı ve üyelerinin Temmuz ayında da benzer kararın çıkabileceğini açıklaması gündeme bomba gibi düştü. Öte yandan iç piyasalarda TCMB’nin Haziran ayı faiz kararı da bekleniyor. Tüm bu gelişmeler kapsamında yatırımcının gündeminde en çok “Dolar yükselecek mi?”, “Altın artacak mı?” gibi sorular hakim. Piyasalarda belirsizlik sürerken Finans Analisti İslam Memiş, yatırımcılara kritik uyarılarda bulundu.

Google Haberlere Abone ol
Altın ve dolar fiyatı bu haftaya odaklandı! İslam Memiş uyardı: Paket açıklanmazsa doları konuşuruz - Resim: 1

ABD Merkez Bankasının (Fed), politika faizini 75 baz puan artırmasının piyasalara etkisi sürerken Fed Başkanı Jerome Powell’dan kritik bir açıklama daha geldi. Powell, yüksek enflasyona karşı Temmuz’da da 50 veya 75 baz puanlık faiz artırımına gidebileceğinin işaretini verdi. Fed üyesi Christopher Waller da bunu destekleyeceğini açıkladı.

Küresel piyasalarda Fed rüzgarı eserken iç piyasalar, bu hafta toplanacak olan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz toplantısına odaklandı. Tüm bu gelişmeler kapsamında iç piyasalarda dolar haftaya yukarı yönlü hareketlerle başladı, geçen haftayı yükselişle kapatan borsa ise bu hamlesini devam ettiriyor, altında ise düşüşler söz konusu. Adeta yere çakılan kripto paralarda ise toparlanma eğilimleri gözüküyor. Vatandaşın gündeminde “Dolar yükselecek mi?”, “Altın yükselecek mi?”, Bitcoin daha düşecek mi?” gibi sorular hakim. Finans Analisti İslam Memiş, TGRT Haber’de yatırımcılara kritik uyarılarda bulundu.