Altın fiyatları için ralli uyarısı! İslam Memiş'ten son dakika altın açıklaması: Gram altında çok heyecanlı olmamak lazım

Gram altın fiyatı, altın ons fiyatı ve dolar/TL kuru hareketliliğine bağlı olarak hareket etmeye devam ediyor. Bu kapsamda dün 2022 zirvesini gören gram altın fiyatı bu sabah bir miktar geri çekildi. Ons altın tarafında ise 5 günlük yükseliş dün akşamki Fed’in FOMC tutanaklarını açıklamasıyla son buldu. Altın fiyatlarına ilişkin tahmin yapan Finans Analisti İslam Memiş ons altın için “Yeni ralliler görebiliriz” dedi. Ancak gram altın için “Çok heyecanlı olmamak lazım” diye konuştu.

Google Haberlere Abone ol
Altın fiyatları için ralli uyarısı! İslam Memiş'ten son dakika altın açıklaması: Gram altında çok heyecanlı olmamak lazım - Resim: 1

Ons altın fiyatı enflasyon ve resesyon risklerine rağmen ABD Merkez Bankası Fed tarafından gelen şahin açıklamalarla baskılanmaya devam ediyor. 5 gündür üst üste yükseliş yaşayan altının ons fiyatı dün akşam Fed’in FOMC tutanaklarını açıklamasıyla düşüşe geçti. Fed enflasyon riskinin önümüzdeki dönem için daha da arttığını dile getirerek, faizlerde haziran ve temmuzda 50 baz puan artırım piyasalara için kritik bir mesaj verdi. Ons altın bu gelişmelerle yeni günde 1845 dolar seviyesinden işlem görüyor. Gram altın fiyatı ise dün ons altındaki yükseliş ve dolar/TL kurunun 16,50 seviyesine yaklaşmasıyla 2022 yılının zirvesine yükselerek 976 TL'yi gördü. Bugün ise 974 liradan güne başlayan gram altın fiyatı yönünü aşağı çevirerek 971 liraya geriledi.

Altın gram fiyatı geçtiğimiz 20 Aralık’ta Kur Korumalı TL Mevduat sisteminin devreye alınmasından önce tüm zamanların rekorunu kırarak 1062 TL'ye kadar yükselmişti.