Altın düşecek mi yükselecek mi? 'Algıyla dizginliyorlar' diyen İslam Memiş alım ve satım seviyesi verdi

Finans Analisti İslam Memiş, Fed’in şahin faiz söylemi ışığında altın piyasasının durumunu değerlendirdi. Gram altının serbest piyasada 1000 liranın üzerinde işlem gördüğünü belirten Memiş, Fed’in faizi artıracağı beklentisi nedeniyle emtia fiyatlarında düşüş gerçekleştiğini söyledi. Altın fiyatlarının ne kadar düşeceğine ilişkin piyasalarda belirsizlik hakim olduğunu belirten Memiş, "Baskılama ve algı operasyonu var" yorumunu yaptı.

Google Haberlere Abone ol
Altın düşecek mi yükselecek mi? 'Algıyla dizginliyorlar' diyen İslam Memiş alım ve satım seviyesi verdi - Resim: 1

Finans Analisti İslam Memiş, TGRT Haber canlı yayınında Fed’in şahin faiz söylemi ışığında altın piyasasının durumunu değerlendirdi. Serbest piyasalarda gram altın TL fiyatı 1006-1010 lira alığında olduğunu aktaran Finans Analisti İslam Memiş, yatırımcının serbest piyasalarda ve bankalarda bin lira seviyesinin altında gram altın alamadığını söyledi.

“FED’İN FAİZİ 100 PUAN ARTIRMASI BEKLENİYOR”

ABD Merkez Bankası Fed’in faiz kararıyla birlikte başlayan dolardaki yükseliş trendinin enflasyon rakamlarıyla tetiklendiğini belirten İslam Memiş, 21 Eylül’de 75 bazlık faiz artışının piyasalarda yüzde 100 olarak fiyatlandığını ancak 100 baz puanlık bir faiz artırımının da gündemde olduğu için emtia fiyatlarının düştüğünü söyledi.

Doların değer kazandığı emtia fiyatlarının değer kaybettiği bir güne başlandığını ifade eden Memiş, altının ons fiyatının 1688 dolar, gümüşün ons fiyatının ise 19,43 dolar seviyesinde işlem gördüğüne dikkat çekerek altın fiyatlarının Fed’in faiz kararına kadar bu dar bant aralığındaki sürecini devam ettirebileceğini söyledi.

ALTIN NE KADAR DÜŞECEK?

Altın fiyatlarının ne kadar düşeceğine ilişkin piyasalarda belirsizliğin hakim olduğunu kaydeden İslam Memiş, emtia fiyatlarının Fed etkisiyle baskılandığını, resesyon, staglasyon ve jeopolitik riskler nedeniyle dalgalı seyirde devam ettiğini kayetti. Memiş, altın piyasasının aşağı veya yukarı yönlü mü kırılacağına ilişkin net bir sinyalin verilmediğini belirterek şunları dile getirdi: