'Altın bu rakamı geçerse piyasalar çöker'! İslam Memiş'ten şok sözler

Altın ve gümüşün üzerindeki baskı dikkat çekiyor. Normalde artması gerekirken yerinden sayan ya da düşüş yaşayan bu iki emtiayla ilgili İslam Memiş'ten çarpıcı yorumlar geldi. Gram altın, ons altın fiyatlarını değerlendiren Memiş, eğer altın şu anda olması gereken değerde olsa neler olacağını anlattı.

Google Haberlere Abone ol
'Altın bu rakamı geçerse piyasalar çöker'! İslam Memiş'ten şok sözler - Resim: 3

"ALTIN VE GÜMÜŞ BASKILANIYOR"

"Bir de altın ve gümüşün de bilerek ve isteyerek baskılanması var. Küresel finans sistemi aslında çöktü. Vatandaşlar bunu çok net göremiyor. Ülkeler öyle bir savaş içindeki herkes kendi parasının değerli olmasını istiyor. Bir mücadele var, tüm merkez bankalarının ortak bir şekilde, kontrollü bir şekilde mücadelesi var. 'Patlayan bir enflasyona karşı mücadelemizi sürdürüyoruz, faizi artırma sürecindeyiz. Piyasaları kaosa sürüklememek için altın ve gümüş gibi emtiaları baskılamamız gerekiyor' diyorlar. Enflasyon demek altın demektir, gümüş demektir. Bu fiyatları ne kadar baskılarsanız enflasyonla mücadeleniz o kadar kolay olur."

"İDDİA EDİYORUM!"

"İddiam şu ki dünya altın konseyinde net bir rakam yoktur. Dünyadaki merkez bankaları kovid 19 krizini altın rezervlerini satarak atlattı. 2020 yılında altın sattınız, enflasyonu patlattı ve altın satmaya devam ettiniz. Buna rağmen altın rezervi neden azalmadı? Balon bir rezerv var. Karşılığı olmayan bir rezerv var.

"ALTIN BU DEĞERİ GEÇERSE FİNANSAL PİYASALAR ÇÖKER!"

"Baskılanmanın diğer bir önemli nedeni... Altının ons değeri 1800 ile 2000 dolar bant aralığı içinde tutuluyor. Neden? 2 bin dolar seviyesinin üstüne çıkmasına merkez bankaları müsaade ederse insanlar enflasyonu daha çok hisseder ve finansal piyasalar çöker. İkincisi ise 1800 doların altına sarkarsa bütün yatırımcılar altına hücum edecek ve dolayısıyla kendi paralarına yatırım yapmayacaklar. Bu da merkez bankalarının işine gelmiyor."