4 bin yıllık Mamut Köftesi yer misiniz? Şaka değil soyu tükenen mamutlardan köfte yaptılar: Sırada T-Rex ve Dodo etlerinden yemekler var!

Avustralya'da bir şirket adeta imkansızı başardı. Bir mamutun DNA'sını kullanan şirket soyu tükenen mamutlardan et üretti. Birkaç hafta süren süreç sonrasında soyu tükenen mamut etinden köfte yaptılar. Şirket bu 'yetiştirilmiş et' alternatifleri sayesinde insanların iklim krizi sırasında geleneksel et kaynaklarından uzaklaştırmayı amaçlıyor.

Google Haberlere Abone ol
4 bin yıllık Mamut Köftesi yer misiniz? Şaka değil soyu tükenen mamutlardan köfte yaptılar: Sırada T-Rex ve Dodo etlerinden yemekler var! - Resim: 2

Vow, köfteyi oluşturmak için bir mamut kas proteininden alınan DNA dizisini kullandı. The Guardian'ın bildirdiğine göre, sekansta boşlukların olduğu yerlerde, mamutlardan alınan DNA kullanıldı. Bu, koyunlardan alınan miyoblast kök hücrelerinin içinde etin yetiştirilmesinden önce yapıldı. Tüm süreç birkaç hafta sürdü ve köftenin yaratıcılarına göre "süresiz" olarak bunu yapmak mümkün.

Vow'un kurucu ortağı Tim Noakesmith, The Guardian ile yaptığı görüşmede, ekibin mamutu “çeşitlilik kaybının ve iklim değişikliğinin bir sembolü olduğu için” seçtiğini, ancak herhangi bir hedef hayvandan badem büyüklüğünde bir biyopsi bulunduğu takdirde bu sürecin kullanılabileceğini belirtti. Yani bu yöntem, elimizde yeterince kalıntı bulunmayan Dodo gibi hayvanlar için kullanılamayacak.