Yatırımcıları heyecanlandıran haber. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İGDAŞ'ı halka arz etmeyi planlıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Daire Başkanı Neslihan Vural, İGDAŞ'ın halka arz edilme planları hakkında bilgi verdi. Vural, şirketin değerlemesinin 10 milyar dolar olduğunu belirterek, halka arz sürecinin yakın zamanda başlayacağını ifade etti.

Google Haberlere Abone ol
Yatırımcıları heyecanlandıran haber. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İGDAŞ'ı halka arz etmeyi planlıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, şehrin doğalgaz dağıtım şirketini halka arz etme planını yeniden canlandırıyor.

İBB Mali Hizmetler Daire Başkanı Neslihan Vural, belediye meclisinde CHP’nin çoğunluğu elde etmesinin,İGDAŞ'ın halka arzı da dahil olmak üzere fonlama sağlama planlarında ilerlemeye imkan tanıdığını söyledi.

Bloomberg’ün sorularını yanıtlayan Vural “Eskiden bir projeyi kabul etmek için yaklaşık bir yıla ihtiyaç duyarken, şimdi oldukça hızlı karar alabiliyoruz” dedi.

İGDAŞ'ın halka arz planı ilk olarak 2010’larda gündeme gelmiş ancak hayata geçememişti. Daha yüksek doğalgaz tarifesinin onaylanması durumunda İGDAŞ'ın10 milyar dolara kadar değerleme yakalayabileceğini söyleyen Vural, İGDAŞ'taki İBB hissesini yüzde 90’ı aşkın seviyeden yüzde 20’nin altında bir seviyeye indirmeyi hedefleyeceklerini kaydetti. İGDAŞ 2022’de 35,8 milyar lira (1,1 milyar dolar) gelir elde etti.
Vural “Bir finans insanı olarak özelleştirmeden yanayım. Belediyenin nihayetinde sadece belediye işlerine geri dönmesi gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

İBB Meclisi’nin halka arz izninin hala geçerli olduğunu belirten Vural, yatırım bankalarını yetkilendirme aşamasından önce yapılması gereken bazı çalışmalar olduğunu ve bunlar arasında şirket ana sözleşmesinin yeniden düzenlenmesinin de olduğunu ifade etti.

SIRADA İSPARK MI VAR?

Vural otopark şirketi İspark’ın, su şirketi Hamidiye’nin ve ucuz ekmek üreticisi Halk Ekmek’in de satış için potansiyel varlıklar arasında olduğunu belirtti. Vural İGDAŞ'ın ardından sıranın İspark’a gelebileceğini, ancak bunun henüz masada olmadığını söyledi.

16 milyon kişiye ev sahipliği yapan İstanbul Türkiye ekonomisinin üçte birini oluşturuyor. Şehirde fonlamaya ihtiyaç duyan bir dizi proje bulunuyor. Vural, bu projeler arasında atık kaynaklı enerji santrali, yeni ve tamamlanmamış metro hatları ve mevcut taksi filosunu yüzde 50 büyütecek 10 bin yeni taksi projesinin bulunduğunu söyledi.

Vural “Tüm projelerimiz yeşil veya ESG bağlantılı. Bu yüzden finansman mevcut olacak” değerlendirmesini yaptı.

Özyaşar Tel ve Galvanizleme San. A.Ş. ile Onur Yüksek Teknoloji A.Ş. de SPK tarafından halka arzı onaylanan şirketler arasında. 

 

 

Kaynak: Medyatava Haber Merkezi
Etiketler igdaş ibb halka arz
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin