Tasarruf tedbirleri vekillere de uygulanacak! Yeni genelge yolda: Milletvekillerinin yurtdışı gezilerine sınır geliyor, özel hastane yerine devlet hastanesine gidecekler

Sıkı para politikasının yanı sıra tasarruf tedbirleri de uygulanmaya başladı. TBMM, 1 yıldır uygulanan tasarruf tedbirlerini genişletiyor. Hazırlanacak yeni genelge ile milletvekilleri de sıkı tasarruf tedbirlerine girecek. Buna göre milletvekilleri artık özel hastane yerine devlet hastanesine gidecek, TOGG marka araç kullanacak ve yurtdışı gezileri de sınırlanacak.

Google Haberlere Abone ol
Tasarruf tedbirleri vekillere de uygulanacak! Yeni genelge yolda: Milletvekillerinin yurtdışı gezilerine sınır geliyor, özel hastane yerine devlet hastanesine gidecekler

Türkiye'de yüksek enflasyondan kurtulmak için ekonomik önlemler peşi sıra alınmaya başlandı. Sıkı para politikası uzun zamandır devam ederken tasarruf tedbirleri de bir bir uygulamaya konuluyor. Milletvekillerine de sıkı tasarruf tedbirleri geliyor. Buna göre vekiller artık özel hastane yerine devlet hastanesine gidecek, TOGG marka araç kullanacak ve yurtdışı gezileri de sınırlanacak.

TBMM, katılımı zorunlu programların dışında  ihtisas, tali ve araştırma komisyonlarının yurt içi ve yurt dışı seyahatlerine sayı sınırlaması getirecek. Duruma göre komisyon gezilerinde uzman görevlendirecek. 

Ekonomim.com'da yer alan habere göre TBMM’de bir süredir başlatılan, ‘araç dönüşümü uygulaması’ yeni tedbirlerle hizmet araçlarının tamamı elektrikli araca dönüştürülecek. Yeni yasama dönemine yetiştirilmesi sağlanacak.

Meclis’te yeni tasarruf tedbirleri arasında Meclis başkanvekilleri, grup başkanvekilleri ve komisyon başkanvekillerinin kullandığı Audi marka araçların da değişmesi gündemde. Kiralık olan makam araçlarının sözleşmesi her yıl Temmuz ayında yenileniyor. TBMM Başkanlığı da yeni ek tedbirleri masaya yatırıyor. Bu tedbirler arasında tüm makam araçlarının yerli otomobil Togg’la değiştirilmesi gündemde. Yeni tedbirler uygulanırsa, kiralık makam araçları Temmuz ayından itibaren kullanılmayacak.

KAĞIT KULLANIMI KALKIYOR 

Tüm birimlerde kağıt kullanımı kaldırılarak, dijitale geçilecek. Meclis’te şu anda kullanımı devam eden kırtasiye malzemeleri, toner, plastik sular bittikten sonra yenileri alınmayacak. Bu sebeple ihale sözleşmeleri de iptal edilecek. Meclis'te düzenlenen resepsiyon ve etkinliklerde "sade menü" uygulaması devam edecek.

Sağlık harcamaları, devlet ve üniversite hastanelerine yönlendirilecek. Sadece özel hastanelerle yürütülen sağlık provizyon sistemi, devlet ve üniversite hastanelerine yaygınlaştırılacak.

HARCAMALAR DA KISITLANACAK

TBMM Başkanlığı, muhalefetin sık sık gündeme getirdiği, ‘milletvekilleri harcamaları da dahil olsun, milletvekilleri tasarruf dışında kalmasın’ önerilerini dikkate alarak, milletvekillerinin sağlık, yol, yemek ve personel sayısı gibi kalemlerde yeni tedbirleri çalışıyor.

TBMM’ye bağlı sosyal tesislerde de aynı tasarruf tedbirleri uygulanacak. İstanbul’da bulunan iki ayrı konaklama tesislerinden sadece milletvekilleri yakınları ve Meclis personeli yararlanıyor. Meclis konaklama tesislerinin de diğer kamu kuruluşları gibi vatandaşlara açılıp açılmayacağı tartışılacak.

Genelgeye son şeklini vermek üzere TBMM Başkanlık Divanı’nın önümüzdeki hafta toplanması bekleniyor.

Kaynak: Medyatava Haber Merkezi
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin