Özel bankalardan emeklilere tehdit gibi sözler. Maaşını taşımak isteyen emeklilere engel

Özel bankaların kural tanımamazlığı, bakanlıkları dinlememeleri sürüyor. Bazı bankalar maaşını taşımak isteyen emeklileri kredi ve sicil bozukluğu bahanesiyle engelliyor. Ayrıca maaşlar ikiye katlandığı halde promosyonlar yerinde sayıyor.

Google Haberlere Abone ol
Özel bankalardan emeklilere tehdit gibi sözler. Maaşını taşımak isteyen emeklilere engel

Milyonlarca emeklinin geçen yıl yaşadığı ‘promosyon’ sorunu bu yıl da devam ediyor. Bazı bankalar, kredi verdiği emeklinin promosyon taşıma talebini reddediyor. ‘Kredini kapatırsan taşıma yapabilirsin’ şartı koyuyor. Kredi kartı borcu bulunan emeklinin de promosyon taşıma talebi onaylanmıyor. Bazıları ise kredi sicili bozuk olan emekliye ödeme yapmak istemiyor. Verilen promosyonu kredi gibi gören bazı bankalar kredi skoru düşük olan emekliye ‘Ödeme düzensizliği ya da hacizli kredi borcunuz olduğundan dolayı siciliniz bozulmuş görünüyor. Bu nedenle promosyonunuza taşıma ya da güncelleme yapılamıyor’ açıklaması yapıyor. En çok şikâyet alınan konularda biri de banka çağrı merkezilerinin taşıma taleplerine cevap vermemesi olduğu görülüyor.

Birçok emekli, bankaların ‘taşıma talebinizi aldık ancak 1 ay sonra iptal edilecek, biz size haber vereceğiz’ açıklaması yaptıklarını ifade ediyor. Bir diğer sorun ise geç ödeme yapılması… Emekli, maaşını başka bir bankaya taşıdığında promosyon ödemesini geç alabiliyor. Bu süre zarfında bankalar emekli maaşlarını değerlendirmiş oluyor. Öte yandan promosyon rakamları emeklileri tatmin etmiyor. Bazı bankaların promosyon rakamlarını geçen yıl ile aynı tuttuğu görülüyor. Birçok emekli “Geçen yıldan bu yana yüzde 100 zam aldık. Ama promosyon ödemeleri hâlâ ayı seviyede’ diyerek şikâyet ediyor. Ayrıca bankaların nakit ödeme yerine chip para gibi kredi kartı ile kullanılabilecek ödemeler yaptığı görülüyor. Ancak aynı kişiye kredi kartı çıkmadığı da ifade ediliyor. Böylece verilen chip para kullanım dışı kalıyor.

EMEKLİLER MAĞDUR EDİLİYOR

Türkiye Gazetesi'nde yer alan habere göre; Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Bu tür dayatmalarla ilgili Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun kararı var. Emekliye böyle bir zorunluluk ya da dayatma hakları yok. Emekliler maaşlarını başka bankalara taşımakta özgürlerdir. Emekliler bu tür durumlarda tüketici hakem heyetlerine başvuruda bulunabilirler. Rekabet Kurumunun devreye girmesi gerekiyor” dedi.

Avukat Sibel Eryılmaz da “Resmî olarak bankaların böyle bir uygulama yapması yasak. Bu bir suç. Nihayetinde banka ile kredi sözleşmesi imzalarken böyle bir madde konulmuyor. Kişilerin bu tür durumlarda savcılığa şikâyet dilekçesi yazmasını öneriyoruz. Yazdığınız dilekçeden itibaren, başka bankadan kazanacağınız promosyon farkını da banka size ödemek zorunda” diye konuştu.

Emekliler Ticaret Bakanlığı ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) bankaları bu konularda denetlemesi gerektiğini dile getirdi.

Kaynak: Medyatava Haber Merkezi
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin