Milyonlarca emekli için zam hesaplaması. Kafalar karıştı. İşte emeklinin temmuz zammı...

Milyonlarca emekli temmuz ayına beklendi. 31 Mart Seçimleri öncesinde hayal kırıklığına uğrayan emekliler 6 aylık enflasyon ile birlikte maaşlara yüzde 25 civarında artış yapılacağı yönünde beklentiye girdi. Çünkü hükümet yetkilileri seçim öncesi temmuz ayını işaret etmişlerdi iyileştirme için... Maaş zammının hesaplanması noktasında kafalar karışık.

Google Haberlere Abone ol
Milyonlarca emekli için zam hesaplaması. Kafalar karıştı. İşte emeklinin temmuz zammı...

Mayıs ayında enflasyon yüzde 3,37, beş aylık enflasyon yüzde 22,72 olarak açıklandı. Beklenti anketindeki tahminler baz alındığında enflasyon haziranda yüzde 2,56 olacak. Bu verilere göre 6 aylık enflasyon yüzde 25'e yaklaşacak. Haziran ayı enflasyon rakamları temmuzun ilk haftasında belli olacak.

EMEKLİ MAAŞ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Emekli maaşları, 6 aylık enflasyon oranında zamlanıyor. Mayıs ayı itibarıyla işçi emeklisinin maaş zammı şimdiden yüzde 22,72 oldu. Piyasa katılımcıları anketindeki veriler baz alındığında, temmuzda emekli maaşlarına yaklaşık yüzde 25 civarında zam yapılacak.

EMEKLİ MAAŞI İÇİN KONUŞULAN SENARYOLAR

Emekli maaş zammı büyük oranda netleşse de artışın kime nasıl yapılacağı yönünde kafalar karışık durumda. Zam oranının kök maaşa mı yoksa en düşük emekli maaşına mı uygulanacağı merak ediliyor.

6 aylık enflasyondan kaynaklanan zam oranı normal koşullarda kök maaşa uygulanıyor. Kök maaşlar enflasyon ile artmasına rağmen en düşük maaşın altında kalıyorsa, emekli en düşük emekli maaşını alıyor. Emeklilerin kazançlarına göre hesaplanan net tutarı gösteren kök maaş, emekli maaşının ham hali anlamına geliyor.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ARTARSA NE OLUR?

Ocak ayında kök maaşı 10 bin liranın altında olan tüm emeklilerin maaşı 10 bin lirada denkleştirilmişti. Bu uygulamanın devam etmesi ve en düşük maaşın 6 aylık enflasyon oranında artırılması halinde emekliler 12 bin 500 lira olacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ARTMAZSA NE OLACAK?

En düşük maaşta değişiklik olmazsa milyonlarca kişinin gelirinde artış yaşanmayabilir. Kök maaşı 7 bin 500 liranın altında olan emeklilere yüzde 25 zam yapıldığında bile maaşı 10 bin lira eşiğini geçemeyecek. Dolayısıyla en düşük maaşa zam yapılmaması ve kök maaşın artışa rağmen sınırın altında kalması halinde emekliler 10 bin lira almaya devam edebilir.

Kaynak: Medyatava Haber Merkezi
Etiketler emekli maaş Zam
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin