Hem ilave zam hem de en düşük maaşa Türkiye Emekliler Derneği tepki gösterdi: Beklentilerin altında kaldı, artışlar gözden geçirilmeli

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından dün akşam yapılan emeklilere ilave zam ve en düşük emekli maaşına tepki gösteren Türkiye Emekliler Derneği'nden açıklama geldi. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılan yüzde 5'lik ilave zammın ve 10 bin lira en düşük maaş rakamının beklentilerin çok altında kaldığını söyleyen Başkan Kazım Ergün, "Söz konusu artışlar gözden geçirilmeli" ifadelerini kullandı.

Google Haberlere Abone ol
Hem ilave zam hem de en düşük maaşa Türkiye Emekliler Derneği tepki gösterdi: Beklentilerin altında kaldı, artışlar gözden geçirilmeli

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dünkü Kabine Toplantısı'nın ardından 7 bin 500 lira olan en düşük emekli aylığının 10 bin liraya, SSK ve Bağkur emekli aylıklarının da yüzde 5 ilave artışla yüzde 42,6'ya yükseltildiğini açıkladığını anımsattı.

Milyonlarca emeklinin en düşük emekli aylığı aldığına ve 10 bin liraya yükseltilen en düşük emekli aylığının 14 bin lira olarak hesaplanan açlık sınırının bile altında olduğuna dikkati çeken Ergün, şunları kaydetti:

TÜİK RAKAMI BİLE BAZ ALINMADI

"TÜİK dahi geçen 6 aylık TÜFE oranını yüzde 37,57 olarak açıklamıştır. Yani TÜİK rakamı bile baz alınsa en düşük emekli aylığı 10 bin 318 lira olacaktı. Kaldı ki en düşük aylık ödemesinin 7 bin 500 lira yapıldığı nisan-aralık 2023 döneminde TÜFE artışı yüzde 46,3 düzeyindeydi. Buna göre de en düşük aylık ödemesi 10 bin 972 lira olmalıydı."

Ergün, düşük emekli aylığı rakamı ile SSK ve Bağkur emeklilerinin aylıklarına zam oranının gözden geçirilmesini talep ederek, şu ifadeleri kullandı:

YENİ BİR DÜZENLEME GELMELİ

"En düşük emekli aylığının 10 bin liraya yükseltilmesi ile SSK ve Bağkur emeklilerinin aylıklarına yüzde 5'lik ilave artış, emeklilerin beklentilerinin altında kalmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız ve yüce Meclisimizden beklentimiz, konunun tekrar değerlendirilmesi ve emeklinin zorlu yaşam mücadelesinde bir nebze de olsa nefes alabilmesini sağlayacak yeni bir düzenlemenin hayata geçirilmesidir."

Ergün, temmuz ayı beklenmeden emekli aylıkları arasında oluşan makasın da bir an evvel kapatılmasını istedi.

Kaynak: Medyatava Haber Merkezi
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin