FLAŞ! Merakla beklenen veri açıklandı. ABD'de nisan ayı enflasyon verileri belli oldu. Açıklanan veri sonrası altın fiyatları yükseldi

ABD'de tüketici fiyatları nisan ayında aylık yüzde 0,3 ile beklentilerin altında yükseldi. Yıllık enflasyon ise yüzde 3,4 ile beklentilere paralel oldu. Veri sonrası altın fiyatları yükseldi.

Google Haberlere Abone ol
FLAŞ! Merakla beklenen veri açıklandı. ABD'de nisan ayı enflasyon verileri belli oldu. Açıklanan veri sonrası altın fiyatları yükseldi

Faiz oranlarına ilişkin izlenecek yol hakkında ipuçları verebilecek ABD enflasyon verileri açıklandı. ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), nisanda aylık bazda yüzde 0,3 ile beklentilerin altında artarken, yıllık bazda ise yüzde 3,4 yükseldi. ABD'de yıllık enflasyon martta ise yüzde 3,5 olmuştu.

Söz konusu dönemde barınma endeksi yüzde 0,4, benzin fiyatı yüzde 2,8 yükseldi. TÜFE'deki aylık artışa barınma ve benzin fiyatlarındaki yükselişin katkısı yüzde 70'in üzerinde gerçekleşti.

Enerji endeksi nisanda aylık yüzde 1,1 artarken, gıda endeksi değişmedi. Ulaşım fiyatlarının da aylık yüzde 0,9 artması dikkati çekti.

Değişken enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen çekirdek TÜFE de nisanda aylık yüzde 0,3 ve yıllık yüzde 3,6 ile beklentilere paralel artış kaydetti.

Çekirdek enflasyon martta aylık yüzde 0,4 ve yıllık yüzde 3,8 olmuştu.

ENFLASYON VERİSİ ALTIN FİYATLARINI NASIL ETKİLEDİ?

ABD enflasyonunun açıklanmasıyla beraber ons altının fiyatı 2 bin 379 dolara kadar yükseldi. Ardından 2 bin 367 dolara kadar geri çekildi. Ons altının fiyatı yüzde 0,70 yükselişle 2 bin 374,55 dolar seviyesinde seyrediyor.

Enflasyon verileri sonrasında 10 yıllık ABD Hazine kağıdı getirisi yüzde 4,583'ten yüzde 4,368'e geriledi. EUR/USD veri sonrasında 1,08694'e kadar yükseldi.

Etiketler enflasyon ABD fiyat
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin