Flaş! Dev bankadan dolar kuru tahmini

Bank of America'dan çarpıcı bir dolar kuru tahmini geldi. Bankanın analizinde TL’nin istikrara kavuşması halinde dolarizasyonun tersine dönme olasılığına dikkat çekildi. Bank of America'nın yıl sonu dolar tahmini...

Google Haberlere Abone ol
Flaş! Dev bankadan dolar kuru tahmini

31 Mart Seçimlerinin ardından dolar kurundan kısmi artışlar yaşandı. Güncel dolar kuru 32.20 TL. Seçim öncesi serbest piyasada dolar 33 liranın üzerinde alıcı bulmuştu.

Bank of America (BofA), Türkiye’de para politikasının sıkılaşmasıyla hem yerli hem de yabancı yatırımcıların daha iyimser hale geldiklerini belirtirken, reel sektörün ekonomide kayda değer bir yavaşlama gördüğünü, bankaların ise dolardan dönüşün başladığını gördüğünü belirtti.

Türkiye’ye gerçekleştirdikleri ziyaretin ardından bir rapor yayımlayan ve aralarında Zümrüt İmamoğlu’nun da olduğu BofA ekonomist ve stratejistlerinin yayımladıkları “İlk çeyrek karamsarlığı out, yaz iyimserliği in” başlıklı raporda, “Özel sektör artık ekonomideki yavaşlamayı hissediyor ve parasal duruşun yeterince sıkı olduğu görüşünde” denildi.

BofA, Türk lirası ve Türk lirası cinsi tahvillerde pozisyonlanmanın genele yayılmış halde olduğunu ve TL’deki kalabalık pozisyonlanma ve enflasyondaki ataletin en önemli endişe kaynakları olarak görüldüğünü belirtti.

“Yerel seçimlerden bu yana yurtiçi Döviz talebi tersine döndü ve bankalarla yaptığımız görüşmelerde, satış tarafında hem bireysel yatırımcıyı hem de kurumsal şirketleri gördüklerini söylediler” denilen raporda, “TL’nin istikrara kavuşması halinde dolarizasyonun tersine dönmesi eğilimi yaz aylarında da devam edebilir.

Yüksek enflasyon seviyesi göz önüne alındığında, sermaye girişleri yavaşladığında TL’de bir miktar nominal değer kaybı olabileceğini bekliyoruz” değerlendirmesi yapıldı.

ABD'li yatırım bankası BofA, doların 2024 sonunda 38 TL seviyesinde olmasını beklediğini açıkladı.

 

Kaynak: Medyatava Haber Merkezi
Etiketler dolar dolar kuru banka
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin