Faizsiz krediler yenilendi. 12 ay faizsiz kredi limiti 30 bin liraya çıkarıldı. Vatandaş faizsiz kredi arıyor, bankalar kampanyalarını yeniliyor: İşte banka banka faizsiz kediler

Yüksek enflasyon ve alım gücünün dibe vurması sonrasında vatandaşlar uygun kredi faizlerine göre kendisine kaynak yaratmaya başlıyor. Daha önceleri bankalar faizsiz 10 bin lira kredi kampanyası başlatmıştı. Vatandaşların yoğun talebi üzerine bankalar hem faizsiz kredi limitini artırdı hem de yeni kampanyalar başlattı. Peki hangi banka ne kadar faizsiz kredi veriyor?

Google Haberlere Abone ol
Faizsiz krediler yenilendi. 12 ay faizsiz kredi limiti 30 bin liraya çıkarıldı. Vatandaş faizsiz kredi arıyor, bankalar kampanyalarını yeniliyor: İşte banka banka faizsiz kediler

Sıfır faizli krediler vatandaşa can suyu oldu. Faizler yükseldikçe kredi çekmek hem masraflı hem de cep yakar hale geldi.

Bankalar tarafından başlatılan sıfır faizli kredi ise vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Faizsiz kredi limitleri yükseltildi, 12 ay vadeli 100 bin liralık ihtiyaç kredileri de kampanyalar dahiline alındı.

Vatandaşlar internette faizsiz kredi arayışı içinde. Birçok banka sıfır faizli kredi kampanyası sunuyor. Sıfır faizli kredi miktarı 30 bin TL'ye dayandı. Peki, hangi bankalar sıfır faizli kredi veriyor?

KONUT KREDİLERİ RESMEN UÇTU

Kredi faiz oranları ciddi yüksek seviyelere ulaştı. 120 aylık konut kredisinde ana para hariç faiz yükü az yüzde 250 olarak gerçekleşirken; benzer şekilde 48 aylık otomobil kredilerinde de faiz yükü yüzde 150’yi geçiyor. İhtiyaç kredilerinde de tüketiciler; 12 aylık en kısa vadede bile ortalama yüzde 50 faiz yükü ile karşılaşabiliyor.

Türkiye Gazetesi'nin haberine göre, yüksek faiz oranları son dönemde kredi hacmine yansıdı. BDDK verilerine göre yerel seçimlerden önceki son hafta olan 29 Mart haftasında, 1 trilyon 623 milyar TL tüketici kredilerinin toplam büyüklüğü, 10 Mayıs ile biten haftada 1 trilyon 653 milyar TL’ye yükseldi.

KREDİ KARTLARI DA SIKINTILI

Son haftalarda birçok sektörde kredi kartına taksit sayısı da 2’ye kadar geriledi. Ayrıca taksitlendirme için birçok sektör ve iş yeri de en az 1000 TL’lik alışveriş şartı koşmaya başladı. Bununla birlikte kredi kartından nakit çekim faizinin yüzde 5’e çıkarılması da, bu kanaldan gerçekleşen para arzını daraltıyor.

Bankalararası Kart Merkezi tarafından açıklanan rakamlara göre; şubat ayında 121 milyar 255 milyon TL olan kredi kartı nakit çekim hacmi, mart ayında 89 milyar 337 milyon TL’ye kadar geriledi. Sonraki aylarda da benzer şekilde gerileme eğiliminin devamı bekleniyor.

FAİZSİZ KREDİ FIRSATI

Tüketiciler, küçük ihtiyaçları için mikro kredi arayışına yöneldi. Bankalar ise yeni müşteri çekmek için sıfır faizli ancak düşük tutarlı kredi kampanyaları yarışına girdi. Bu kategorideki kredilerin bir kısmı “İhtiyaç Kredisi” bir kısmı ise “Taksitli Nakit Avans” olarak kullandırılıyor. Bu hafta itibarıyla dikkat çeken “sıfır faizli” kredilerin miktarları ve vadeleri şöyle:

-QNB Finansbank; 30 bin TL (3-6 ay vade/20 bin TL’si nakit avans)
-Garanti BBVA; 30 bin TL (3-6 ay vade/20 bin TL’si nakit avans)
-Deniz Bank; 25 bin TL (3-6 ay vade/15 bin TL’si nakit avans)
-İş Bankası; 25 bin TL (3 ay vade/nakit avans)
-Akbank; 20 bin TL (3 ay vade/nakit avans)
-Cepte TEB; 10 bin TL (6 ay vade)

Kaynak: Medyatava Haber Merkezi
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin