Emeklinin bayram ikramiyesine yüzde 50 zam geldi. Hesaplara yatacağı tarih belli oldu

Yılda 2 kez ödenen emekliye bayram ikramiyesine zam oranı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dün Ordu'da açıklandı. 2 bin TL olan emekli ikramiyelerine yüzde 50 zam yapıldı. Emekliler toplamda 6 bin TL almış olacak. Zamlı emekli ikramiyesi ödemesi için tarihlerde netleşti. İşte emekli ikramiyesiyle ilgili detaylar...

Google Haberlere Abone ol
Emeklinin bayram ikramiyesine yüzde 50 zam geldi. Hesaplara yatacağı tarih belli oldu

Bayram ikramiyeleri 1100 liradan 2 bin liraya yükseltilmişti. Böylelikle emeklilere geçtiğimiz yıl Ramazan ve Kurban Bayramı'nda 2 bin lira, toplamda 4 bin lira ikramiye ödemesi yapılmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti'nin Ordu mitinginde emekli bayram ikramiyesine yüzde 50 zam yapıldığını ve 3 bin liraya yükseltildiğini duyurdu.

Bayram ikramiyesini 3 bin TL'ye yükseltecek teklif dün TBMM Başkanlığı'na sunulan 8. Yargı Paketi'nde yer aldı. AK Parti’nin Meclis'e sunduğu 43 maddelik yargı paketi gelecek hafta Adalet Komisyonu'nda ele alınacak. Emeklilerin 3 bin liraya çıkarılacak bayram ikramiyesinin de yer aldığı kanun teklifi yerel seçimler öncesi Meclis çalışmalarına ara vermeden Mart ayından önce kanunlaştırılacak.

EYT'den emekli olan, eski emekli ya da ikramiye ödemesi öncesinde emeklilik için dilekçesini veren emekliler de ikramiyeden faydalanacak. Maaşını tam olarak hak eden tüm emekliler 3 bin lira oranında emekli ikramiyesini alacak. Bunun dışında dul ve yetimlere ise hak ediş oranları kadar emekli ikramiyesi ödenecek.

Emekli maaşının yüzde 75'ini hak eden dul ve yetimlere 2.250 lira, yüzde 50'sini hak edenlere 1.500 lira, yüzde 25'ini hak edenlere ise 750 lira ödeme yapılacak.

İŞTE TARİHLER

Milyonlarca emekli, zamlı bayram ikramiyesinin ne zaman ödeneceğini araştırıyor. Ramazan Bayramı bu yıl 10-11- 12 Nisan tarihleri arasında olacak. 9 Nisan tarihinden önce ilk bayram ikramiyesinin ödenmesi gerekiyor. Kurban Bayramı da 16-17-18- 19 Haziran'da olacak. Bayram ikramiyesinin 15 Haziran'dan önce ödenmesi gerekecek.

Kaynak: Medyatava Haber Merkezi
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin