Doları olan dolar almak isteyenler dikkat. Ünlü ekonomist tek tek açıkladı. Esfender Korkmaz 'Dolar düşer mi?' sorusuna cevap verdi

Dolar kuru 32 lira bandında seyrediyor. Vatandaşların en çok merak ettiği ise doların bu seviyede kalıp kalmayacağı. Dolar artacak mı yoksa düşecek mi? Ünlü ekonomist Esfender Korkmaz bununla ilgili bir yazı yazdı ve merak edilenleri cevapladı.

Google Haberlere Abone ol
Doları olan dolar almak isteyenler dikkat. Ünlü ekonomist tek tek açıkladı. Esfender Korkmaz 'Dolar düşer mi?' sorusuna cevap verdi

Yeniçağ gazetesinden Esfender Korkmaz'ın "Dolar/faiz de spekülatif kazanç devam eder mi?" başlıklı yazısı

İki ay önce 28 Mart 2024 tarihinde dolar/TL kuru 32,45’idi. Aynı gün Merkez Bankası verilerine göre üç aya kadar mevduata verilen yıllık faiz yüzde 64,30 idi. İki ay önce 28 Mart’ta 1000 dolarını bozduranın eline 32 bin 450 lira geçti. Bunu mevduata yatıranın eline faizi ile birlikte iki ay sonra 35.928 lira geçti.

28 Mayıs’ta dolar/TL kuru 32,18 oldu. İki ay önce bin dolarını mevduata yatıran mevduat ve faizinden eline geçen TL’ ile bu defa 1116 dolar aldı.

Kısa vadeli sıcak para bu nedenle faizden ve borsadan para kazandı ve daha çok sıcak para girdi? Ancak sorun aynı sürecin bundan sonra da devam edip, etmeyeceğidir.

1.Merkez Bankası verilerine göre 28 Mayıs’ta 3 aya kadar mevduat faizi iki ay öncesine göre çok az düştü, yüzde 63,1 oldu. Demek ki dolar kuru artmazsa aynı avantaj devam eder.

Doları olan dolar almak isteyenler dikkat. Ünlü ekonomist tek tek açıkladı. Esfender Korkmaz 'Dolar düşer mi?' sorusuna cevap verdi

2.Borsanın geçmişine bakarsak, Bist 100 endeksinin aynı artış trendinde devam etmesi çok zor görünüyor. Yabancının satıp çıkması daha büyük olasılıktır.

3.Sıcak para çıkarsa, dolar kuru da artar. Sıcak para çıkmazsa da dolar kurunu zorlayan riskler var. MB reel kur endeksine göre TL’nin yüzde 40 oranında daha düşük değerde olmasına rağmen, dolar kuru 32 lirada sabit kalmaz, çünkü Türkiye’de enflasyon yüksek ve riskler daha fazladır.

Her şeyden önce, döviz ihtiyacı devam ediyor. Cari açık ve bir yılda ödenmesi gereken dış borçlar döviz ihtiyacını artırdı.

2024 Özel sektörün toplam döviz pozisyon açığı 84,7 milyar dolar, kısa vadeli pozisyon açığı 58,1 milyar dolardır. Yüksek değil ama döviz kazanamayan bir ekonomide yüksektir. Pozisyon açığı varsa, döviz ihtiyacı yüksek demektir.

 

Dolar kuru dünyada da düşmüyor. ABD faiz indirirse dolar endeksi düşer. Ancak halen ABD’de TÜFE 3,1 ve 10 yıllık hazine faizi 4,41’dir. Yani reel faiz oranı 1,27’dir.

Fed, TÜFE’yi yüzde 2 seviyesine indirmeden faizleri indirmeyeceğini açıkladı.

Yüksek de olsa, dolar kuru değerini koruması için TL enflasyonu ve Dolar enflasyonu arasındaki fark kadar artması gerekir. TL enflasyonu Mayıs’ta yüksek çıkacak bu sene yüzde 50-55 seviyesinden aşağı düşmez.

Daha önemlisi, bu tür kısa vadeli spekülatif karlar ve zararlar üstüne kurulu bir ekonomik

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin