Borsa İstanbul duyurdu. Üç hisse senedi için kredili işlem yasağı geldi. İşte o kararın anlamı

Borsa İstanbul'dan yapılan duyuruya göre, İzmir Fırça Sanayi ve Ticaret, Link Bilgisayar Sistemleri Yazılım ve Donanım Sanayi ve Ticaret ile Uşak Seramik Sanayi hisselerine 11 Temmuz'a kadar açığa satış ve kredili işlem yasağı getirildi.

Google Haberlere Abone ol
Borsa İstanbul duyurdu. Üç hisse senedi için kredili işlem yasağı geldi. İşte o kararın anlamı

Borsa İstanbul, üç hissenin paylarına kredili işlem önlemi aldığın duyurdu.

Borsa İstanbul'dan yapılan Kamuyu Aydınlatma Platformu'nu (KAP) yaptığı açıklamaya göre, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında İzmir Fırça Sanayi ve Ticaret, Link Bilgisayar Sistemleri Yazılım ve Donanım Sanayi ve Ticaret ile Uşak Seramik Sanayi olmak üzere üç hissenin paylarına 11 Temmuz tarihine kadar açığa kredili işlem yasağı geldi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında IZFAS.E, LINK.E ve USAK.E payları 12/06/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 11/07/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar kredili işlemlere konu edilemeyecektir" denildi.

BU NE ANLAMA GELİYOR?

Kredili işlem yasağı, borsa tarafından belirli hisselerde piyasa düzenini ve yatırımcı güvenliğini korumak amacıyla uygulanır. Bu yasak, piyasa manipülasyonunu önlemek, anormal hareketliliği azaltmak ve yatırımcıları büyük kayıplardan korumak için alınır. Kredili işlemler, yatırımcıların borçlanarak hisse senedi almasını içerdiği için, bu tür işlemler hisse fiyatlarında yapay dalgalanmalara ve spekülatif hareketlere yol açabiliyor.

Kaynak: Medyatava Haber Merkezi
Etiketler borsa istanbul spk
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin