Benzin ve motorine dev zam geliyor. Bu gece yarısı gelecek 1 lira 60 kuruş zam ertelendi ancak ÖTV zammı yolda: Hem motorin hem benzine yüzde 17.8 zam geliyor

Bu gece yarısından itibaren benzin ve motorin fiyatlarına büyük bir zam geliyor. Zamların pompaya yansımasının ardından hem motorin hem de benzine en az yüzde 17.8 zam geleceği tahmin ediliyor. Son dakika gelen bilgiye göre ise bu gece yarısı yapılacak zam ertelendi.

Google Haberlere Abone ol
Benzin ve motorine dev zam geliyor. Bu gece yarısı gelecek 1 lira 60 kuruş zam ertelendi ancak ÖTV zammı yolda: Hem motorin hem benzine yüzde 17.8 zam geliyor

Bayram ertesinde sürücülere peş peşe kötü haberler geldi.

Sektör kaynaklarından alınan bilgiye göre bu gece yarısından itibaren hem benzine hem de motorine büyük zam geliyor. Alınan bilgilere göre cuma gününden itibaren benzin fiyatlarına 1 lira 64 kuruş, motorin litre fiyatlarına da 1 lira 63 kuruş zam yapılacak.

Ancak son dakika gelen habere göre bu gece yarısı yapılacak zam ertelendi. Benzin ve motorinde bu gece yarısından itibaren yapılması beklenen zamlar ertelendi. Benzine 1 lira 64 kuruş, motorine 1 lira 63 kuruş zam bekleniyordu.

Kurban Bayramı öncesinde de motorin litre fiyatına 1 lira 35 kuruş zam yapılmıştı. Yükselen brent petrol fiyatları ile dolar kurundaki dalgalanma akaryakıt fiyatlarına direkt yansıyor.

ÖTV ZAMMI BÜYÜK OLACAK

Bu zamların ardından Temmuz ayında akaryakıta ÖTV zammı gelecek. Edinilen bilgilere göre hem benzine hem de motorine en az yüzde 17.8 oranında artış yapılacak. 

Vergi uzmanı Ozan Bingöl, 13 gün sonra, 13 Temmuz’da akaryakıt, alkol ve tütün ürünlerine gelecek zammın en az yüzde 17,87 olacağını duyurdu. Bingöl’ün hesabına göre; bu gece yarısında geçerli olacak zamlar da dahil edildiğinde 13 Temmuz’da akaryakıt fiyatlarında 4 lirayı aşan bir artış yaşanacak.

Ozan Bingöl konuya ilişkin X (Twitter) hesabından paylaştığı mesajda şu ifadeleri kullandı:

"Cumhurbaşkanı aksi bir karar almaz ise 3 Temmuz tarihinde yani 13 gün sonra akaryakıt, alkol ve tütün ürünlerindeki ÖTV tutarları Haziran ayı ÜFE’si sıfır bile gelse otomatik olarak en az yüzde 17,87 oranında artacaktır. 

KDV’si ile yaklaşık artış tutarı 2 ila 2,5 lira arasında olacaktır. Bu geceki zam ile birlikte örneğin benzinde 13 gün sonra toplamda pompaya yansıyacak 4 lirayı aşan bir artış söz konusu olacaktır."

İşte Ozan Bingöl'ün paylaşımı: 

Kaynak: Medyatava Haber Merkezi
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin