25 yıldır böyle dönem görmedim deyip zam istedi. Türk-İş Başkanı Atalay: Asgari ücrete iyileştirme yapılması zorunluluk

Temmuz ayı yaklaşıyor. Emekli ve memurlar yasal olarak zam alacak. Emeklilere yüzde 25'e yakın, memurlara da yüzde 17 civarında zam yapılması bekleniyor. Ekonomi yönetiminden Temmuz ayında asgari ücrete ara zam yapılmayacağı söylenmişti. Ancak yüksek enflasyon ve fahiş fiyat artışları nedeniyle çalışanlar zam bekliyor,. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay da dikkat çeken bir çıkış yaptı: 25 yıldır enflasyonun bu kadar ezdiği bir dönem görmemiştim

Google Haberlere Abone ol
25 yıldır böyle dönem görmedim deyip zam istedi. Türk-İş Başkanı Atalay: Asgari ücrete iyileştirme yapılması zorunluluk

Ekonomi kurmayları bu yıl temmuz ayında çalışanlara ara zam yapılmayacağını defalarca söylemişti. Temmuz ayının gelmesiyle birlikte emekliler yaklaşık yüzde 25, memurlar da toplu sözleşme uyarınca yaklaşık yüzde 17 zam alacak. Ancak asgari ücrete herhangi bir zam yapılmayacak.

Çalışanlar bu konuda isyan ederken bir çıkış da Türk-İş Başkanı Ergün Atalay'dan geldi. Başkan Atalay, "25 yıldır enflasyonun bu kadar ezdiği bir dönem görmemiştim" ifadeleri kullanarak asgari ücrette düzenleme yapılmasının zorunluluk olduğunu söyledi.

SON YILLARIN EN SIKINTILI DÖNEMİ

Ergün Atalay'ın açıklamalarından satır başları şöyle: 

“Son yılların en zor, en sıkıntılı dönemini geçiriyoruz. Ben, 25 yıldır enflasyonun bu kadar ezdiği bir dönem görmemiştim, yaşamamıştım. Enflasyonun durdurulması ve asgari ücrette de iyileştirme yapılması zorunda.

Enflasyon durdurulmazsa, yapılacak bir iyileştirmenin hükmü bir ay bile sürmez. Sözcü'ye konuşan Atalay, ücretliler, emekliler büyük sıkıntı içinde. Daha önce sabit gelirlilere nefes aldıracak düzenlemeler yapılıyordu. Bu düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz."

"TALEBİMİZ 18 BİN TL OLDU"

Atalay açıklamalarına şöyle devam etti:

"Asgari ücreti belirlerken şartımız 18 bin TL olması ve yılda iki kez belirlenmesiydi. Bu toplantıda dört asgari ücretli kardeşimiz vardı. Biz onların sözcülüğünü yaptık, 18 bin TL’nin altında asgari ücret belirlendiği, yılda iki kez belirlenme önerisi de dikkate alınmadığı için karara muhalefet şerhi koymuştuk. Sendika olan yerde asgari ücret olmaz.

Asgari ücretli kardeşlerimiz kasapta, manavda, terzide yani özel sektörde çalışıyor. Sendikalı olmadığı için grev de yapamıyor, hakkını arayamıyor. Biz, kanunun verdiği yetkiye dayanarak komisyonda onarı temsil ediyoruz."

Asgari ücretin yılda iki kez belirlenmesi kanunda yok. Ama içinde bulunduğumuz koşullar nedeniyle konuyu sürekli gündemde tutuyoruz. Mutlaka bir düzenleme yapılmalı. Son 25 yılda böyle bir sıkıntı görmedim. Sabit gelirlerinin en sıkıntılı olduğu dönemi yaşıyoruz. İşçi, işçi emeklisi, asgari ücretlinin durumu düzeltilmeli.

Bugün, çalışanların ana problemi vergiyle ilgili. Biz yıl başından bu yana vergi konusunu gündeme getiriyor, el ilanlarıyla, afişlerimizle, pankartlarımızla az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınması için mücadele veriyoruz. Kişi 12 ay çalışıyor, bunun 1,5 aylık geliri vergiye gidiyor, 10,5 ay maaş alınmış oluyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı vergi ile ilgili düzenlemeler yapacak. İşçiler lehine düzenlemeye ihtiyaç var. Bu konuda Türk-İş, Hak İş ve DİSK konfederasyonları olarak vergi adaletinin sağlanması konusunda ortak mücadele vereceğiz. Taleplerimiz ortak. Vergi teklifi meclise geldiğinde parti genel başkanlarıyla görüşeceğiz, il ve ilçelerde sendika şubelerimizde, işçinin olduğu her yerde kapsamlı toplandılar yapacağız. Tek isteğimiz adil bir vergi sistemi.”

Kaynak: Medyatava Haber Merkezi
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin