Suudi Arabistan'da 52 derece sıcaklık: Hac ibadetinde 577 kişi hayatını kaybetti, 2000'den fazla kişi tedavi altında

Suudi Arabistan'a hac ibadeti için giden hacı adayları arasında sıcaklıkların 52 dereceyi bulması nedeniyle 577 kişinin hayatını kaybettiği ve 2.000'den fazla kişinin tedavi altında olduğu belirtildi. Pazartesi günü sıcaklıklar 51,8 dereceye kadar yükseldi.

Google Haberlere Abone ol
Suudi Arabistan'da 52 derece sıcaklık: Hac ibadetinde 577 kişi hayatını kaybetti, 2000'den fazla kişi tedavi altında
Sosyal Medya

Müslümanların bu yıl kutsal topraklara yaptığı hac ziyaretinde sıcaklıkların 50 derecenin üzerine çıkmasının ardından 577 kişinin öldüğü ve 2.000'den fazla kişinin hastanelerde tedavi altına aldığı belirtildi.

euronews'teki habere göre Arap diplomatların Salı günü Fransız haber ajansı Agence France-Presse'ye (AFP) yaptığı açıklamada, ölenlerin en az 323'ünün Mısırlı ve 60'ının Ürdünlü olduğu ve çoğunun sıcağa bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı.

Suudi devlet televizyonu, Pazartesi günü Mekke'deki Mescid-i Haram'ın gölgesinde sıcaklıkların 51,8 dereceye kadar yükseldiğini bildirdi.

23 TÜRK HACI ADAYI HAYATINI KAYBETTİ

Türkiye'den de 2024 yılı hac organizasyonunda hayatını kaybeden Türk vatandaşı sayısı 23'e yükseldi.

Hac ibadetinin bir parçası olarak Suudi Arabistan'daki rahmet tepesi olarak bilinen kutsal Arafat Dağı'nda bir araya gelen hacı adayları su püskürtme direkleri gibi yöntemlerle serinliyor.

Suudi Arabistan Meteoroloji Merkezi'ne göre, Mina'da ve Ulu Cami'de, Arafat Dağı'nda yüksek sıcaklıklarla mücadele etmek için dağa giden yollarda ve çevresinde bulunan soğutma istasyonları hacı adaylarının serinlemesine yardımcı oldu.

Hacı adaylarına şemsiye kullanma ve bol bol su içme çağrısında bulunuldu.

 

Kaynak: Medyatava Haber Merkezi
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin