Süryani kilisesinde bıçaklı saldırı. Piskoposu hedef aldı. Saldırganın müslüman olduğu belirtildi

Avustralya'nın Sydney kentinde cumartesi günü 6 kişinin öldüğü saldırının ardınan yeni bir bıçaklı saldırı daha meydana geldi. Piskoposu hedef alan kişinin müslüman bir genç olduğu belirtildi.

Google Haberlere Abone ol
Süryani kilisesinde bıçaklı saldırı. Piskoposu hedef aldı. Saldırganın müslüman olduğu belirtildi

Avustralya'nın Sydney kentindeki Süryani Christ The Good Shepherd Kilisesi'nde bıçaklı saldırı büyük paniğe yol açtı.

Polis, Walkley bölgesindeki saldırıda yaralananlar olduğunu ve saldırganın gözaltına alındığını duyurdu.

Yaralıların hayati tehlikesinin bulunmadığı bildirildi. Ayin sırasında düzenlenen saldırıda, Filistin'e destek konuşması yapan kilise rahibi Mar Mari Emmanuel'in de yaralandığı kaydedildi.

Görüntülerde bir kişinin, kürsüde dua okuyan rahibe yaklaşarak defalarca bıçakla saldırdığı görülüyor. Büyük paniğe yol açan olayda rahibe yardım etmeye çalışan kalabalıktan da çok sayıda kişi bıçak darbelerinin hedefi oluyor.

Canlı yayınla kaydedilen saldırı sonrası yüzlerce öfkeli kişi kilisenin önünde toplanarak olayı protesto etti. Çevik kuvvet polisleri kilise çevresinde yoğun güvenlik önlemleri aldı.

İMAMLAR KONSEYİNDEN KINAMA

Avustralya Ulusal İmamlar Konseyi (ANIC), Şeyh Şadi es-Süleyman'ın sosyal medya hesabından yayımlanan açıklamada, ANIC ve Avustralya Müslüman toplumunun "Piskopos Mar Mari Emmanuel'in Christ The Good Shepherd Kilisesi'nde ayin yaparken uğradığı saldırıyı tartışmasız şekilde kınadığı" belirtildi.

"Bu saldırı dehşet verici ve Avustralya'da özellikle ibadethaneler ile dini liderlere yönelik saldırıların yeri yok." ifadesine yer verilen açıklamada, Piskopos Emmanuel ve saldırıda yaralananlara acil şifa temennisinde bulunuldu.

Açıklamada, "Toplumu sakin kalmaya, tüm Avustralyalıların emniyeti ve güvenliği için birlikte çalışmaya davet ediyorum." ifadesi kullanıldı.

“MAALESEF MÜSLÜMAN OLDUĞU TEYİT EDİLDİ”

Süleyman, Müslüman kuruluşlara gönderdiği mesajda da şunları kaydetti:

"Piskoposu hedef alan kişinin maalesef genç bir Müslüman olduğu teyit edildi. Bu çok ama çok rahatsız edici ve endişe verici bir durum. Tüm camileri ve İslam merkezlerini son derece dikkatli olmaya çağırıyorum."

PANDEMİDE TARTIŞMA YARATAN İSİM

Saldırıya uğrayan Rahip Emmanuel, Covid döneminde aşı ve karantina karşıtı açıklamalarıyla tepkilere hedef olmuştu.

Rahip, Filistin yanlısı görüşleriyle de tanınıyordu.

Sydney'de cumartesi günü bir alışveriş merkezinde meydana gelen bıçaklı saldırıda 6 kişi ölmüştü. Polis tarafından öldürülen saldırganın özellikle kadınları hedef aldığı ortaya çıkmıştı.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin