Son Dakika... İran Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan helikopter kaza yaptı. Reisi'nin ağır yaralı olduğu iddia edildi. ABD: yakından takip ediyoruz

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi taşıyan helikopter kaza yaptı. Helikopterin kötü hava koşulları nedeniyle sert iniş yaptığı belirtildi. İran İçişleri Bakanı Vahidi arama kurtarma ekiplerinin henüz bölgeye ulaşmadığını bildirdi. Bazı kaynaklar helikopterin düştüğünü ve Reisi'nin ağır yaralı olduğunu iddia ediyor. ABD’den "Yakında takip ediyoruz" açıklaması geldi.

Google Haberlere Abone ol
Son Dakika... İran Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan helikopter kaza yaptı. Reisi'nin ağır yaralı olduğu iddia edildi. ABD: yakından takip ediyoruz

Azerbaycan sınırındaki baraj açılışından dönen İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi taşıyan helikopter kötü hava koşulları nedeniyle sert iniş yapmak zorunda kaldı.

 Bazı kaynaklar helikopterin düştüğünü ve Reisi'nin ağır yaralı olduğunu iddia ediyor.

En az 46 arama kurtarma ekibi helikopteri arıyor. 4 personel kaza bölgesine ulaştı.

Yoğun sisli hava koşulları nedeniyle bölgeye giden bazı kurtarma personeliyle irtibatın sağlanamadığı öne sürüldü.

İRAN İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

İran İçişleri Bakanı Vahidi helikopter kazasıyla ilgili  "Cumhurbaşkanını (Reisi) taşıyan helikopter kötü hava koşulları nedeniyle sert iniş yapmak zorunda kaldı. " açıklamasını yaptı. 

DIŞİŞLERİ BAKANI DA HELİKOPTERDE İDDİASI

Helikopterde İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emirabdullahiyan'ın da bulunduğu öne sürüldü. 

Fars Haber Ajansı, yoğun sis nedeniyle Reisi'yi taşıyan helikopterin zorunlu iniş yaptığını ve Reisi'nin kara yoluyla Tebriz’e gittiğini duyurdu.

Devlet televizyonu da Reisi'yi taşıyan helikopterin sert iniş yaptığını ve kaza bölgesine ilk yardım ekiplerinin gönderildiğini bildirdi.

Reisi'nin konvoyunda 3 helikopter olduğu bilgisi paylaşıldı.

 VALİLİK: BİLGİ VERİLMEYECEK

İran’ın Doğu Azerbaycan Valiliği, "Cumhurbaşkanı Reisi’yi taşıyan helikopter kazasıyla" ilgili henüz “olası ölü ve yaralılar” hakkında bilgi veremeyeceklerini açıkladı.

KAZANIN YAŞANDIĞI BÖLGE İHA'LARLA TARANIYOR

İran Kızılayı tarafından yapılan açıklamaya göre, kazanın Kaleyber ve Verzigan arasında yer aldığı, İHA'larla kazanın yaşandığı bölgenin tarandığı belirtildi.

Fars haber ajansı, İran halkına, 2021'de Cumhurbaşkanı seçilen 63 yaşındaki İbrahim Reisi için dua edilmesi çağrısında bulundu.

ABD'DEN AÇIKLAMA

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden'ın , İran Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan helikopterin kaza yaptığına dair haberler hakkında bilgilendirildiği belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı da helikopter kazasıyla ilgili gelişmeleri yakından takip ettiklerini bildirdi.

CBS News'de yer alan habere göre, Dışişleri Bakanlığı'ndan bir sözcü Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ı taşıyan ve sert iniş yaptığı belirtilen helikopter kazasıya ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada, ABD yetkililerinin, İran Cumhurbaşkanı Reisi, Dışişleri Bakanı Abdullahiyan ve bazı yetkililerin de bulunduğu helikopterin İran'a olası sert inişine ilişkin raporları inceledikleri, gelişmeleri yakından takip ettikleri belirtildi.

ALİYEV: İRAN'A HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIZ

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin helikopterinin acil iniş yapması konusunda endişelendiklerini ve İran'a destek için hazır olduklarını açıkladı. 

Aliyev şöyle konuştu:

“Bugün İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile gerçekleştirdiğimiz görüşmenin ardından, üst düzey heyeti taşıyan helikopterin İran'a acil iniş yaptığı haberi bizleri ciddi şekilde endişelendirdi. Yüce Allah'a dualarımız Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindeki heyetle birlikte. Azerbaycan Cumhuriyeti komşu, dost ve kardeş bir ülke olarak her türlü desteği vermeye hazırdır."

 

Kaynak: A.A
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin