İngiltere'yi sarsan skandal: Üç bin ölü

İngiltere'de 1970'ler ve 1980'lerde HIV veya Hepatit C bulaşmış kanla tedavi edilen hastalarla ilgili kamu soruşturmasının raporu açıklanacak. Bu dönemde yaklaşık 30 bin kişiye enfekte kan verildiği ve bu hastalardan yaklaşık 3 bininin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

Google Haberlere Abone ol
İngiltere'yi sarsan skandal: Üç bin ölü
Pexels

İngiltere'yi sarsan enfekte kan skandalına ilişkin açılan kamu soruşturmasının raporu bugün yayınlanacak.

İngiltere'de 1970'li ve 1980'li yıllarda yaklaşık 30 bin kişi HIV veya Hepatit C bulaşmış kanla tedavi edildi. Bu hastaların yaklaşık 3 bini öldü.

NTV'den Tuğba Öztürk'ün haberine göre rapor, yirmi yılı aşkın bir süre boyunca 30 binden fazla hemofili hastasının veya kan nakline ihtiyaç duyan kişinin HIV ve hepatit C ile enfekte oluşunu ele alıyor.

TARİHİN EN KÖTÜ TEDAVİ FELAKETİ

Skandal, İngiltere Sağlık Bakanlığı tarihindeki en kötü tedavi felaketi olarak tanımlandı.

1970'li ve 1990'lı yıllar arasında tedavi edilen kişiler, "faktör VIII" kan ürünleri verildiğinde kirli kana maruz kaldı.

Bağışlanan kan, 1986 yılına kadar HIV açısından taranmadı ve 1991 yılına kadar da hepatit C açısından test edilmedi.

HÜKÜMET YANIT VERECEK

Hükümet, Rishi Sunak'ın kurbanlardan ve ailelerinden resmi bir özür dilemesinin ardından bu hafta içinde rapora ayrıntılı bir yanıt sunacak.

İngiltere, 1970'li ve 1980'li yıllarda HIV veya Hepatit C bulaşmış kanla tedavi gören binlerce kişiye tazminat ödemek için 10 milyar sterlinden yani 12,70 milyar dolardan fazla para harcayacak.

Kaynak: Medyatava Haber Merkezi
Etiketler ingiltere kan
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin