Fas mahkemelerinde yapay zeka kullanılmaya başlandı

Fas, ülke mahkemelerinde yapay zekadan faydalanmaya başlanıldığını duyurdu.

Google Haberlere Abone ol
Fas mahkemelerinde yapay zeka kullanılmaya başlandı

Fas'ta mahkemelerde yapay zeka teknolojisinden yararlanılmaya başlandı.

Adalet Bakanı Abdullatif Vehbi, parlamentonun birinci kanadı Temsilciler Meclisindeki Adalet Komitesi toplantısında, yapay zekanın artık Fas mahkemelerinde de kullanılmaya başlandığını söyledi.

Aldıkları program sayesinde kararların yazılmasına gerek kalmadığını, programın ifadeleri dijital ortama aktardığını belirten Vehbi, "Yapay zeka dünyada çok şeyi değiştiren kolaylıklar sağladı." dedi.

Vehbi, programın hakimler ve avukatların işini kolaylaştırmayı amaçladığını belirtti.Fas'ta yapay zeka kullanımıyla ilgili 14 Mayıs 2024'te bir yasa çıkartıldığını aktaran Vehbi, söz konusu yapay zeka yasasının, "insanların özel hayatlarına saygı duyulmayan sosyal medyada yaşananların önüne geçmeyi amaçladığını" ifade etti.

FAS NEREDE, NÜFUSU KAÇ?

Fas, Coğrafi olarak Avrupa'ya yakın olduğu için kültürel bakımdan Kuzey Afrika kültürlerinden daha farklıdır. Bu nedenle de Afrika'nın Paris'i olarak bilinir. Arap coğrafyasının en batı bölgesinde olduğu için Arapçada batı anlamına gelen Mağrip, Avrupa bölgesinde ise Morocco ismi ile bilinir. Fas, resmi adı ile Fas Krallığı'dır. Yaklaşık olarak 37 milyonluk bir nüfusa ve 720.000 kilometrekare yüzölçümüne sahiptir. Başkenti Rabat, en büyük şehri ise Kasablanka'dır.

Kaynak: A.A
Etiketler fas yapay zeka mahkeme
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin