Blinken'dan çarpıcı ateşkes açıklaması: İsrail Hamas'a 'olağanüstü cömert' bir teklif sundu

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da konuşan Amerikan Dışişleri Bakanı, Hamas'ın önünde İsrail'in olağanüstü cömert bir teklifi olduğunu belirtti. Bakan, Gazze halkı ile ateşkes arasında duran tek şeyin Hamas olduğunu ifade etti.

Google Haberlere Abone ol
Blinken'dan çarpıcı ateşkes açıklaması: İsrail  Hamas'a 'olağanüstü cömert' bir teklif sundu

İsrail-Hamas savaşının başladığı ekim ayından bu yana yedinci Orta Doğu gezisini gerçekleştiren Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, iki taraf arasında bir ateşkes imzalanması konusunda İsrail'in Hamas'a "olağanüstü cömert" bir teklifte bulunduğunu ve Hamas'ın bunu kabul etmesini umduğunu söyledi.

euronews'teki habere göre Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da konuşan Amerikan Dışişleri Bakanı, "Hamas'ın önünde İsrail'in olağanüstü cömert bir teklifi var ve şu anda Gazze halkı ile ateşkes arasında duran tek şey Hamas'tır" dedi.

Dünya Ekonomik Forumu toplantısındaki konuşmasında Hamas'ın "hızlı şekilde karar vermek zorunda" olduğunun da altını çizen Blinken, "Doğru kararı vereceklerini ve dinamikte köklü bir değişiklik yapabileceğimizi umuyorum." dedi.

İsrail'in kuşatması altındaki Gazze Şeridi'ne insani yardım akışını arttırmak için daha fazlasını yapması gerektiğini ve bu ziyaretinde İsrailli liderlere bu konuda baskı yapılacağını ifade eden Bakan Blinken, Gazze'deki insani felaketi hafifletmenin "en iyi yolunun" Hamas'ın elindeki rehineleri serbest bırakacak bir ateşkes anlaşmasının imzalanması olduğunu sözlerine ekledi.  

 

Kaynak: Medyatava Haber Merkezi
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin