Baskılar sonuç verdi. Amsterdam'da seks işçileri saat 06:00’ya kadar çalışabilecek

Amsterdam Belediyesi, Red Light District'teki genelevlerin daha erken saatte kapanması kararından geri adım attı. Belediye, seks işçileri ve esnafın yoğun tepkisi üzerine, bu işletmelerin sabah saat 06:00'ya kadar açık kalmasına izin verme kararı aldı.

Google Haberlere Abone ol
Baskılar sonuç verdi. Amsterdam'da seks işçileri saat 06:00’ya kadar çalışabilecek

Hollanda'nın başkenti Amsterdam’ın merkezinde yer alan Red Light District’teki seks işçileri, bu hafta sonundan itibaren, eskiden olduğu gibi yine sabah 06:00’ya kadar çalışabilecek.

BBC'deki habere göre Amsterdam Belediyesi, tarihi kent merkezinde geceleri çok sayıda günübirlik turistin yarattığı gürültü ve karmaşayı önlemek amacıyla, 1 Nisan 2023’te bir dizi yeni kararı hayata geçirmişti.

Belediyenin kararı doğrultusunda, güvenlik sorunlarını azaltma gerekçesiyle, Red Light District’teki genelevlere en geç sabah 03:00’de kapanma zorunluluğu getirilmişti.

Semtteki yiyecek içecek sektörünün kapanış sati de sabah 04:00 yerine 02:00’ye çekildi.

Belediye meclisi bu önlemlerin, bölgedeki yaşam kalitesini artırmak amacıyla alındığını savunuyordu.

Semt sakinlerinin, yıllardır kalabalık ve gürültüden şikayetçi olduğunu belirten belediye yönetimine göre, özellikle gece saatlerinde bölgedeki haraketlilik ile alkol ve uyuşturucu kullanımından dolayı olumsuzluklar yaşanıyor.

Ancak bu karar, semtteki seks işçileri ile yiyecek içecek sektörünün tepkisine neden oldu.
Seks işçileri ve esnaf konuyu yargıya taşıdı. Ancak mahkeme, belediyenin kararını haklı bularak başvuruyu reddetti.

Ama saat sınırlaması sonrası güvenlik sorunlarının arttığını vurgulayan seks işçileri ile semt esnafının tepki ve itirazları devam etti. Bunun üzerine Amsterdam Belediyesi, seks işçilerine yönelik çalışma saati sınırlamasından vazgeçti.

Belediye ve sivil toplum kuruluşları tarafından yapılan araştırmalar sonucu, saat 03:00’e çekilen genelevlerin kapanış saati nedeniyle, seks işçilerinin ciddi sorunlar yaşadığı belirlendi.

Kaynak: Medyatava Haber Merkezi
Etiketler amsterdam seks işçi
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin