Okula başlama yaşı değişiyor! 3 yaşında eğitim dönemi. 4+4+4 eğitim sistemi yerine 3-4-5 ve 3-4-5 + Yaşam Boyu Eğitim önerisi. DEVA Partisi açıkladı

Eğitimde 4+4+4 dönemi sona mı erecek? DEVA Partisi, eğitim sürecine ilişkin yepyeni bir dönemlendirme önerdi. İsteyen aileler çocuklarını 3 yaşında okula gönderebilecek. Üniversiteler halka açılacak. Vatandaşlar çağın bilgi ve becerilerini çeşitli programlar ile üniversitelerde öğrenip kendilerini geliştirebilecek.

DEVA Partisi Eğitim Politikaları öncülüğünde hazırlanan Eğitim Eylem Planı kamuoyuyla Genel Başkan Ali Babacan ve Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ergen tarafından paylaşıldı. 

DEVA Partisi, eğitim sürecine ilişkin yepyeni bir dönemlendirme önerdi.

Eylem planında “4+4+4” sistemi yerine “4∞” (4sonsuz) ifadesi yer alıyor. Böylece “Hayat boyu eğitim” vurgusu yapılıyor. 

Eylem planına göre eğitim süreci ilk 4 kademeden başlıyor. Bunlar sırasıyla “erken çocukluk eğitimi”, “ilkokul eğitimi”, “ortaokul eğitimi” ve “lise eğitimini” kapsıyor. Daha sonra ise üniversite ve sonrası eğitim ise “hayat boyu öğrenme süreci” olarak devam ediyor.

Peki sistem sırasıyla nasıl işleyecek? 3-4-5 ve 3-4-5 + Yaşam Boyu şeklindeki zaman çizelgesi ile eğitim süreci planlanacak. 

Erken çocukluk eğitimi: 3 yıl sürecek. İsteyen aileler çocuklarını 3 yaşında okula gönderebilecek. Fakat uygulama ilk iki sene zorunlu tutulmayacak. Erken çocukluk eğitimi son yıl zorunlu olacak.

İlkokul eğitimi: 4 yıl boyunca zorunlu olacak. 

Ortaokul eğitimi: 5 yıl boyunca zorunlu olacak. 

Lise eğitimi: 3 yıl boyunca zorunlu olacak. Mezuniyet sonrası eğitime devam etmeyenler 1 yıl uygulama çalışması için teşvik edilecek.

Lisans eğitimi: Üniversiteye giren öğrenciler 4 yıllık eğitim alabilecekler. Mezuniyet sonrası eğitime devam etmeyenler 1 yıl uygulama çalışması için teşvik edilecek.

Bütünleşik doktora: Hak kazanan öğrenciler için 5 yıl sürecek. Mezuniyet sonrası eğitime devam etmeyenler 1 yıl uygulama çalışması için teşvik edilecek. 

Hayat boyu öğrenme: Üniversiteler halka açılacak. Vatandaşlar çağın bilgi ve becerilerini çeşitli programlar ile üniversitelerde öğrenip kendilerini geliştirebilecek.

DEVA Partisi’nin Eğitim Eylem Planı’nda eğitim “Pi” sayısına benzetiliyor. Planda, “Pi sayısı (3.14151...) gibi temel, evrensel ve sonsuz bir eğitimi hedefleyeceğiz” deniliyor.

Eylem planında “Her yer okul; her yaş eğitim; her öğretmen rehber; her öğrenci mutlu” sloganı yer alıyor.

2023 Kurban Bayramı ikramiyeleri ne zaman yatacak? 7 Haziran aile destek paketi ödemeleri yattı mı? Su böreği nasıl yapılır, malzemeleri neler? Beşiktaş ligi üçüncü sırada tamamladı Diyarbakır'da 3.8 büyüklüğünde korkutan deprem Özgür Demirtaş iki tweetle sosyal medyayı salladı