Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'den, Candaş Tolga Işık ile Az Önce Konuştum programında flaş açıklamalar. Bakan Özer'den umutlandıran öğretmen ataması açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Candaş Tolga Işık ile Az Önce Konuştum programında koronavirüs salgın sürecinde okulları nasıl açık tutmayı başardıklarını anlattı. Bakan Özer, "Biz öğretmen istihdamını önemsiyoruz. Açtığımız okulların hepsine öğretmenlerimiz atanacak. 2021 KPSS ataması elbet olacak." dedi ve ekledi: Bakanlık olarak öğretmen alımına devam edeceğiz

tv100'ün sevilen programı Candaş Tolga Işık ile Az Önce Konuştum'un konuğu olan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer koronavirüs salgını döneminde okulları nasıl açık tutmayı başardıklarını anlattı.

Bakan Özer, okulların açık tutulmasını ailelerin istediğini söyledi. Bakan Özer, koronavirüs tramvası ile nasıl başa çıkıldığını madde madde dile getirdi.

Bakan Özer, "Bir yılda 3 bin tane anaokulu, 40 bin anasınıfı hedefi koyduk. Şu ana kadar 104 anaokulunu hizmete aldık. Türkiye'nin tüm bölgelerine anaokulu yapıyoruz." dedi.

"BU MÜKEMMEL BİR ŞEY"

Bakan Özer, "Bu 5 aylık süreç içerisinde 5 yaşındaki okullaşma oranı yüzde yüzde 78'den yüzde 90'a çıktı. Bu mükemmel bir şey." ifadelerini kullandı.

"ÖĞRETMENLERİMİZİN OKULA GİTME ZORUNLULUĞUNU KALDIRIYORUZ"

2'nci dönem ara tatilinin 11-15 Nisan tarihleri arasında olacağını hatırlatan Bakan Özer, "11-15 Nisan tarihleri arasında öğretmenlerimizin ve okul yöneticilerimizin okula gitme zorunluluğunu kaldırıyoruz." müjdesini verdi.

Bakan Özer'in açıklamalarından öne çıkan başlıklar şu şekilde;

Bakan Özer'in açıklamalarından öne çıkan başlıklar şu şekilde;

Okul, pandemi etkisi azalır azalmaz ilk açılması gereken yerdir. Bir buçuk yıl aradan sonra ülkemizde yüz yüze eğitime kararlı bir şekilde tüm sınıf seviyelerinde, tüm kademelerde devam edebilmek bizim başarımız. Öğretmenlerimize, öğrencilerimize bu süreçte çok teşekkür ederiz.

Annelere özellikle çok teşekkür etmek lazım. Pandemi sürecinde çocuklarına çok destek oldular.

Öğrenme kaybıyla ilgili bir problemimiz yok. Pandemide yaşanan eksiklikleri kapatmak için çabalıyoruz, telafi edeceğiz. Ailelerin de destek vereceğinden şüphem yok.

Çocuklar arasındaki akademik başarı farkının sebebi okul öncesi eğitime dayanıyor. Bu sebeple okul öncesi eğitime çok önem veriyorum.

Özel eğitim anaokullarımızın sayısını da arttıracağız. Onları unutmuyoruz.

İstanbul'a 1000 tane anaokulu yapacağız. Arazi bulmada sıkıntılar yaşıyoruz ancak çözeceğiz.

Sektör temsilcileri mesleki liselerin mezun vermesini bekliyor. Biz sektör temsilcileriyle beraber planlamalar yapıyoruz. Şu anda güncellenmemiş mesleki eğitim lisemiz yok.

N95 maske makinasını kendi kendine üreten meslek lisemiz var. Artık mesleki eğitim liseleri üretimde farklı bir boyuta ulaştı.

OKULLAŞMA ORANLARI

Son 19-20 yıl içindeki en büyük başarımız diğer eğitim kademelerindeki okullaşma oranlarını OECD ortalamalarına getirdik. 2000'li yıllarda ortaöğretimdeki okullaşma % 40, şu anda ise % 90 seviyelerinde.

Mesleki eğitim merkezlerinde yaş sınırlamamız yok. Herkes kayıt yaptırabilir. 2022 yılında hedefimiz, 1 milyon gencimizi, vatandaşımızı yetiştirmiş olmak.

2018 yılında bu kapsamdaki tüm meslek okullarındaki üretim kapasitesi 217 milyondu. 2021 yılında 1 milyar 162 milyonla kapattık. Öğrenciye dağıtmış olduğumuz pay 2021 yılında 52 milyona, öğretmende ise 112 milyona çıktı.

Milli eğitim bakanlığına ait binaların deprem yönetmenliğiyle ilgisi canlı bir süreç. Odağımızda okullarımızı her anlamda "en güvenli yer" yapmak var.

Biz öğretmen istihdamını önemsiyoruz. Açtığımız okulların hepsine öğretmenlerimiz atanacak. 2021 KPSS ataması elbet olacak.

En fazla ihtiyacı olan okula en fazla ücreti, ödenek aktarımını yaptık. Bizim okullarımızın ihtiyaçlarını karşılamaya dair sorunumuz yok.

24 milyon yardımcı kaynağı tüm okullara sağladık.

Önemli olan yarının bugünden daha iyi olması. Önemli olan sürece odaklanma kültürünü benimsemek.

İmamoğlu'ndan Halk Ekmek'e zam açıklaması Aşk Adası'nda olaylar bitmiyor! Milyonlarca memur ve emekli için flaş karar Bakan Bilgin'den asgari ücretten sonra EYT müjdesi Emekliler dikkat Maske zorunluluğu geri mi geliyor?