En düşük emekli aylığının ne kadar olacağını açıkladı. 2023 emekli zamları belli oluyor. SGK uzmanı Özgür Erdursun'dan emekli maaş zammıyla ilgili flaş açıklama

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, tv100 canlı yayınında Sunucu Oğuz Haksever’in sorularını yanıtladı. Milyonlarca insanın beklediği emekli aylığına yapılması beklenen zamma ilişkin konuştu. “Emekli aylığı büyük ihtimal yeni yıl itibarıyla 5 bin 500 liraya tamamlanır” dedi.

Kaynak: TV100

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, yeni yılda milyonlarca emekliyi ilgilendiren maaş zamlarına ilişkin bilinmesi gerekenleri tv100 canlı yayınında anlattı. Zam oranı ile ilgili öngörülerini paylaşan Erdursun'un açıklamasında öne çıkanlar:

Bir kişi SSK'lı ise yüzde 99 çıkan rakam doğrudur. Ama Bağ-Kur, emekli sandığı günleri varsa çıkan sonuç malesef doğru değil. Mesela bir kişi Bağ-Kur'dan emekli olacaksa SSK hesaplamasını yapıp da bir rakam görüyorsa o rakamın yüzde 18-20 altını alıyor. 

Emekli aylığı Türkiye'de çeşitli dönemlerde değiştirildi. 2000 yılına kadar Türkiye'de taban uygulaması vardı. Çalışan son 10 yıllık süre esas alınarak ortalama kazanca göre emekli aylığı hesaplanır, bu taban aylığın altına düşmezdi. 2004 yılına kadar asgari ücretin altın emekli aylığı almazlardır. 2004 yılından sonra düşmeye başladı.

Bugün asgari ücret 5 bin 500 lira, en düşük aylık 3 bin 500 liraya tamamlanıyor. Bunun nedeni de 2000 yılında taban aylık uygulamasına son verilmesi. Hesaplama sistemi değişti. Yeni hesaplama sistemi büyümeden pay verme şekline döndü. Bununla beraber yüzde 70 pay verilmeye başlandı. 2008'de bir kere daha değişti. Verilen pay yüzde 30'a düştü. Bu üç dönemi ayrı hesaplamaları yapılarak bir hesaplama yapılmaya başlandı. 

Emekli aylığı büyük ihtimal yeni yıl itibarıyla 5 bin 500 liraya tamamlanır. 

Parasal yönleri güçlü 3 burç belli oldu 50 yaş altına 'Emekli olmayın' önerisi: Çünkü... TOGG için büyük heyacan: Bugün 19.23'te... Bu kışın imza keki belli oldu İstanbul'da okullar pazartesi günü tatil mi? Bir kadın buz gibi havada çırılçıplak koştu