'Temmuz ayı hükümetin taarruz ayı' ! İslam Memiş, altın ve dolarda yeni bant aralığını açıkladı. Altın ve dolar düşecek mi? Yoksa alım fırsatı mı? Memiş tek tek açıkladı

BDDK'nın şirketlere döviz sınırlaması getirmesi piyasaları tepe taklak etti. Dolar, Euro ve altın adeta çakıldı. Dolar 16, Euro 17, gram altın ise 950 TL bandını gördü. Ancak yeniden yükseliş eğilimi dikkat çekti. Yatırımcının gündeminde ise “Dolar düşmeye devam edecek mi?” “Altın düşecek mi?”, “Alalım mı yoksa satalım mı”? gibi sorular var. Geçtiğimiz haftalarda dolar ve altın almayın uyarısıyla dikkat çeken finans analisti İslam Memiş, yeni dolar ve altın için yeni tahminini açıkladı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) TL ticari kredi kullanımı için şirketlere döviz sınırlaması getirmesi piyasalarda fırtına kopardı. Karara göre kasasında 900 bin dolardan fazla döviz mevduatı olan şirketler TL kredisi kullanamayacak. TL’nin değerini artırmaya yönelik bu hamleye dolar 16 lirayı, Euro 17 lirayı, gram altın 950 lirayı görerek tepki verdi. Yaz aylarında enflasyonun düşmesi ve turizmden kaynaklı döviz girdisinin artmasının iç piyasaların üzerinde etkili olması bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde "dolar ve altın almayın, paketi bekleyin" uyarısıyla bir kez daha dikkatleri çeken ginans analisti İslam Memiş, dolar ve altın fiyatı için yeni bant aralığını açıklayarak yatırımcılara kritik uyarılarda bulundu.

DÜŞÜŞLER NORMAL, YENİ PAKETLER GELECEK

BDDK’nın kararı dolar, Euro ve altın fiyatları üzerine sert bir etki yaptı. Bu karar sonranda şirketlerin döviz bozmak zorunda kaldığını belirten Memiş, “Şirketlerin yüzde 25 döviz bozdurma kararı vardı, bu rakam yüzde 40’a çıkarıldı. Bu bir süreç. Bütün alınan kararlar enflasyon düşene kadar devam edecek. TL’nin korunması, enflasyonla mücadele açısından bu tür kararlar daha gelecek. Düşüşler normal” dedi.


Uzman isim açıkladı: 12 liraya düşecek Fiyatı gören vatandaşlar gözlerine inanamıyor! 'Sevgilimin farklı fantezisi var, yapmak istiyor' Dolar Ağustos ayında 20 lirayı görecek ardından... Emekli promosyonu almak isteyene e-Devlet şoku Kamu bankalarına emekli promosyonu çağrısı